Deneysel akciğer fibrozisi modelinde ürotensin 2 antagonisti olan Palosuran'ın etkinliğinin araştırılması
The efficiency of urotensin 2 antagonist in an experimental lung fibrosis model
  1. Tez No: 267983
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL TÜRKBEYLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MESUT ONAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sistemik skleroz (SSk), deri ve iç organlarda yaygın fibrozis ile karakterize bir hastalıktır. Akciğer en sık tutulan organlardan birisidir ve tedaviye rağmen en sık mortalite nedenidir. Çalışmamız son yıllarda fibrozis patogenezinde önemli bir medyatör olduğu gösterilen ürotensin-II'nin (U-II), akciğer fibrozisi oluşturulan hayvan modelinde düzeylerini belirlemek, U-II düzeyleri ile fibrozis skorları ve fibrozis göstergeleri olan endotelin-1 (ET-1), tranforming growth faktör-ß1 (TGF-ß1) arasındaki ilişkiyi belirlemek, son olarak oluşturulan akciğer fibrozisi modelinde U-II antagonisti olan palosuranın etkinliğini araştırmak amacıyla planlandı.Çalışmaya Wistar tipi erkek ratlar alındı. Kontrol grubuna (n:10), intratrakeal salin, akciğer fibrozisi oluşturulan hasta grubuna (n:10) intratrakeal bleomisin, tedavi grubuna ise (n:10) intratrakeal bleomisin ve gavaj ile palosuran verildi. Çalışma ondördüncü günde sonlandırılmış olup, patolojik ve biyokimyasal işlemler için örnekler alınmıştır.Çalışmanın sonucunda; U-II düzeyi (ng/ml) kontrol grubunda 2.957±0.159, hasta grubunda 3.188±0.122, tedavi grubunda 2.970±0.165 saptandı (p=0.002).
Özet (Çeviri)
Systemic Sclerosis (SSc) is a disease characterized by skin and internal organ involvement. Interstitial lung disease is the prominent reason for mortality and there is still any satisfactory treatment. The pathogenesis of the lung pathology is not clearly demonstrated. Urotensin-II (U-II) is a new peptide with angiogenic and pro-fibrotic features and we found this cytokine elevated and positively correlated with another important cytokine Endothelin-1(ET-1) in a previous study in our clinic in SSc patients. Therefore we aimed to evaluate the antagonism of U-II with Palosuran in an animal model and we planned to measure U-II, ET-1 and transforming growth factor-ß1 (TGF-ß1) and their association with lung fibrosis.Thirty wistar type male rats included in to the study and they were divided in 3 groups (control group, bleomycin induced lung fibrosis group, palosuran treated group).The U-II level (ng/ml) was 2.957±0.159 in control group, 3.188±0.122 in patient group and 2.970±0.165 in treatment group (p=0.002).