Kalça cerrahisinde intratekal uygulanan bupivakain ve levobupivakainin etkinliğinin karşılaştırılması
Levobupivacaine versus racemic bupivacaine for spinal anesthesia in hip fracture
  1. Tez No: 268000
  2. Yazar: FEYZİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKTAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada kalça cerrahisi uygulanacak erişkin hastalarda; intratekal yolla, aynı dozda kullanılan levobupivakain ve bupivakainin, hemodinamik parametreler, sensoriyel ve motor blok süreleri üzerine etkileri ile sistemik ve nörolojik yan etkileri bakımından karşılaştırılması amaçlandı.Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi etik kurul izni ve hastaların onayı alınarak; kalça kırığı olan, ASA I ? II grubu, 18?65 yaş arası 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar rasgele iki gruba ayrıldı. Grup I 12,5 mg % 0,5 bupivakain + 10 mcg fentanil(Toplam 2.6 ml), Grup II 12,5 mg % 0.5 levobupivakain + 10 mcg fentanil(Toplam 2.6 ml) verildi. Tüm hastalara uygulamadan 30 dak önce intravenöz (iv) 500 ml Hidroksietil starch solüsyonu, operasyon süresince de 5 ml/kg/saat iv izotonik solüsyonu verildi. Monitörizasyonu takiben hastalara 0.05 mg/kg midazolam iv uygulandı. Spinal anestezi 26 G spinal iğne ile L3-L4 lumbal aralıktan girilerek spinal anestezi sağlandı. Spinal anestezi uygulandıktan sonra hastalara pozisyon verilerek (sırtüstü yatırılarak) 2., 5., 8. ve sonrasında her 5 dak da bir olacak şekilde Sistolik Arter Basıncı, Diyastolik Arter Basıncı, Ortalama Arter Basıncı, Kalp Atım Hızı ölçülerek kaydedildi. Hastalarda duyusal blok seviyesi pin prick testi ile saptandı. Duyusal blok seviyesi T6'e ulaştığında cerrahi başlatıldı. Bulantı, kusma, kaşıntı, solunum depresyonu, hipotansiyon, bradikardi, aritmi, konvülsiyon titreme gibi yan etkiler kaydedildi.İzlenen tüm dönemlerde gruplar arasında hemodinamik değerlerde anlamlı farklılık gözlenmedi. Sensoriyal blok başlangıç sürelerinde ve iki segment gerileme zamanları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Motor blok başlangıç zamanı levobupivakain grubunda bupivakain grubuna göre daha uzun görüldü. Ancak levobupivakain ile motor blok gerileme (levobupivakain; 165 ± 42dak, bupivakain; 208,67±50 dak) ve motor blok kalkma sürelerini (levobupivakain; 132,26 ± 9.78 dak, bupivakain; 182,06 ± 14,12dak) istatiksel olarak anlamlı daha kısa bulundu. Her iki grupta da bulantı, kusma, kaşıntı, solunum depresyonu, bradikardi, aritmi, konvülsiyon titreme gibi yan etkiler oluşmadı. Hasta ve cerrahi konfor her iki grupta da mükemmel olarak değerlendirildi.Duyusal blok profili açısından bupivakaine benzer özellikler gösteren levobupivakainin özellikle motor blok gelişmesinin istenmediği operasyonlarda bupivakaine iyi bir alternatif olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
IntroductionWe performed this prospective randomized double-blinded study to evaluate the anesthetic potencies and hemodynamic effect of intratekal levobupivacaine compared with bupivacaine.Material MethodSixteen patients aged 18-65 yr with ASA physical status I-II who scheduled elective orthopedic hip replacement with spinal anesthesia was enrolled in the study. The patients were randomly allocated to two groups receiving either 12.5 mg bupivacaine 0.5% and 10 mcg fentanyl or 12.5 mg levobupivacaine 0.5% and 10 mcg fentanyl for spinal anesthesia.Following the application of routine monitoring and the infusion of 5ml\kg of sodium chloride 0.9% solution, baseline hemodynamic values were recorded and then spinal anesthesia was performed with the patient in the sitting position, using a 26 gauge spinal needle at the L3-4 interspace using a midline approach.Following completion of the injection, the patients were placed into the supine position. Sensory and motor blockade were assessed at 2,5,8 and then every 5 min. Sensory blockade was monitored with the pinprick test , motor blockade was assessed based on a Bromage scale. The hemodynamic variables and SpO2 were recorded before spinal anesthesia and then after every 2 min for up to 30 min and every 5 min until the end of the procedure.The occurrence of advers events, inducing nausea, vomiting, and itching was not observed.ResultsHemodynamic and respiratory variables remained stable in the both groups. The surgical procedure was started when complete loss of pinprick sensation at T6 was reported. The important hemodynamic changes were not observed at the all patients.There were not statistically significant differences between the two groups for the of onset of the sensory block the highest level of sensory block and time to two- segment regression of sensory block.There were significant differences between groups except for the fact that the transition from motor scale was significantly faster in the levobupivacaine than in the bupivacaine. Complete regression of motor block was faster in patients receiving levobupivacaine (132,26± 9,78mın) than in those receiving bupivacaine (182,06±14,12min).ConclusionOur own results indicate that levobupivacaine and bupivacaine are equal effective for spinal anesthesia, both levobupivacaine generally showed a short sustained motor blockade.