Desfluran ve propofol anestezisinin ratlarda hepatik iskemi reperfüzyon hasarı üzerindeki koruyucu etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the protective effects of desflurane and propofol anaesthesia in rats hepatic ischemia-reperfusion injury model
  1. Tez No: 267999
  2. Yazar: AYÇA TAŞ TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ BEKİR DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İskemik dokuların reperfüzyonu sırasında doku hasarına neden olan ve inflamatuar reaksiyonlar zincirini aktifleştiren sitokinler salınmaktadır. Desfluran ve propofolün farklı mekanizmalarla karaciğer dokusu üzerinde koruyucu etki gösterdiği bilinmektedir. Bu çalışmada, desfluran ve propofolün hepatik iskemi reperfüzyon hasarı üzerindeki koruyucu etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. 30 adet Wistar cinsi ratlar rastgele altı gruba ayrılarak ilk gruba ketamin+iskemi (İ) (Grup İ-K), ikinci gruba ketamin+iskemi-reperfüzyon(İR) (Grup İR-K) , üçüncü gruba desfluran+ketamin+İ (Grup İ-D), dördüncü gruba desfluran+ketamin+İR (Grup İR-D), beşinci gruba propofol+ketamin+İ (Grup İ-P), altıncı gruba propofol+ketamin+İR (Grup İR-P) uygulandı. Grup İ-K, İ-P ve İ-D'deki ratların 30 dk'lık hepatik iskemi sonunda ve Grup İR-K, İR-D ve İR-P'deki ratların reperfüzyon sonunda intrakardiyak kan ve karaciğer doku örnekleri alınarak TNF-?, IL-1ß, MDA analizleri ile doku iskemik derecelendirmeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
During reperfusion of ischemic tissues, cytokines that activate inflammatory reaction chains and causing tissue damage release. It has been known that desflurane and propofol protect the liver tissue via different mechanisms. The aim of this study is to compare the protection effects of desflurane and propofol on hepatic ischemia and reperfusion damage. A number of 30 Wistar rats randomized into 6 groups: the first group is ketamine+ischemia (I) group (Group I-K), the second group is ketamine+ischemia+reperfusion (IR) group (Group IR-K), third group is desflurane+ketamine+I group (Group I-D), fourth group is desflurane+ketamine+IR (Group IR-D), fifth group is propofol+ketamin+I group (Group İ-P) and sixth group is propofol+ketamine+IR (Group IR-P). After 30 minutes of hepatic ischemia in group I-K, I-P and I-D and after reperfusion in group IR-K, IR-D, IR-P analysis of TNF-?, IL-1ß, MDA in intracardiac blood and liver tissue samples performed and degrees of tissues ischemia evaluated.