3T MR cihazında glial tümörlerin evrelendirilmesinde difüzyon tensör görüntülemenin etkinliği
Diffusion tensor imaging effectiveness for staging the glial tumors at 3 Tesla MRI
- Tez No: 268006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KILIÇKESMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Glial tümörlerin, tek başına konvansiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile evrelendirilmesi ve peritümöral invazyonun saptanması oldukça güçlük taşımaktadır. Difüzyon Tensör Görüntüleme (DTG), konvansiyonel MRG' de saptanamayan mikrostrüktürel düzeydeki hücresel değişiklikleri gösterebilir. Bu çalışmada amaç, DTG ile ölçülen FA ve ADC değerlerinin, glial tümörlerin evrelendirilmesinde ve peritümöral invazyonu saptamadaki etkinliğini değerlendirmektir.Gereç ve Yöntem: Yaşları 25-81 arası değişen ( ortalama 51.18 ), 23'ü erkek 10'u kadın 33 hastadaki glial tümör lezyonu konvansiyonel MRG ve DTG ile retrospektif olarak değerlendirildi. Histopatolojik olarak, çalışma grubu içerisinde 12 olgu düşük evre, 21 olgu yüksek evreli glial tümör tanısı alan hastalardan oluşmaktaydı.Konvansiyonel MRG ile kitlelerin morfolojik özellikleri ve ayırıcı tanıda yararlı olabilecek intratümöral kistik, hemorajik ve nekrotik alan gibi özellikleri ve kontrast tutulum paternleri belirlendi. DTG'de kitlelerin kistik, nekrotik, hemorajik alan içermeyen ve yoğun kontrastlanan solid kısmından, komşu 1 ve 2 cm parankimden ve simetriğindeki normal parankimden ROI (region of interest)' ler kullanılarak FA ve ADC ölçümleri yapıldı. Bulgular histopatolojik sonuçlar ile karşılaştırıldı.Bulgular:Konvansiyonel beyin MRG bulguları ile glial tümörde yüksek ve düşük evre ayırıcı tanısında duyarlılık %63, seçicilik %100 bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose:Determination the peritumoral invasion and staging the glial tumors by conventional brain Magnetic Resonance Imaging (MRI) has difficulties. Diffusion Tensor Imaging (DTI) of the glial tumors detect the microstructural changes which is undetectable by conventional MRI. The purpose in this study is to evaluate the efficiency of FA and ADC values in the glial tumors staging and determine the peritumoral invasion which are calculated in DTI.Materials and Methods:MRI and DTI were performed retrospectively in 33 glial tumor lesion in 33 patients (23 male, 10 female, age range 25-81, mean age 51.18). The study grup consists of 12 low grade ( Grade I-II) and 21 high grade (Grade III-IV) with a histologically proven diagnosis.At conventional MRI, morphological features of the lesions, intratumoral cystic-necrotic and hemorrhagic areas, and contrast enhancement pattern which might be useful in the differential diagnosis were evaluated. In DTI, FA and ADC values were calculated by the ROIs from the solid portion of the tumor which were intense contrast enhancement and doesn?t include cystic, necrotic and hemorrhagic areas, adjacent 1 and 2 cm parenchym to tumors and contralateral normal brain parenchym. These results were compared with histopathological findings.Results:Conventinal brain MRI findings revealed a sensitivity of %63 and a rate of correct diagnosis of %100 in differentiating low grade and high grade glial tumors.