Mobil androıd ortamında parmak izi tanıma ve kimlik doğrulama sisteminin geliştirilmesi
Development of identity authentication system and fingerprint recognition on mobile android environment
  1. Tez No: 357287
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Biyometrik sistemler, kullanım alanının yaygınlaşamaması ve yüksek maliyetlere mal olmasından dolayı pahalı bir teknoloji olarak görülmektedir. Bununla birlikte bu sistemler, donanımsal olarak fazla yer kaplamakta ve taşınabilir olmaktan uzaktırlar. Bu nedenlerle, biyometrik sistemlerin incelenmesi ve kullanım alanları göz önüne alındığında düşük maliyetli ve taşınabilir bir biyometrik sistem tasarımının yapılmasının faydalı olacağı düşünülmüştür. Bu tez çalışmasında, Android mobil cihazı ve evrensel seri veriyolu (USB) bağlantılı parmak izi okuyucusu kullanılarak parmak izi tanıma ve kimlik doğrulama sistemi geliştirilmiştir. Parmak izi doğrulama, parmak yapısında bulunan deri özelliklerinin meydana getirdiği çizgi ve aralıkların farklılaşmasını kullanan karşılaştırma metodudur. Bu çizgilerin USB parmak izi okuyucusu kullanımı ile USB arayüzünden Android platformun sayısal ortamına aktarımı sağlanmıştır. Yapılan literatür taramasında, Özellikli Nokta Eşleştirme (Minutiae Matching) metodunun kullanılmasına karar verilmiş ve Android mobil platformda parmak izi eşleştirmeye dayalı kimlik doğrulama sistemi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca biyometri ve kullanıcı arayüzü çözümlerini birleştiren bir kullanıcı arayüzü programı oluşturmaya ve biyometrik kimlik bilgilerini analiz etmek için güvenli bir kullanıcı arayüzü geliştirmeye odaklanılmıştır. Burada kullanıcı arayüzünün tasarımında ve uygulama aşamasında yine Android platformu temel alınmıştır. Bu tezin ana hedefi, farklı biyometrik tanıma tekniklerini incelemek, bu tekniklerden Android mobil arayüz için yeni gereksinimler oluşturmak ve bu doğrultuda bir arayüz prototipi geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Biometric systems are regarded as an expensive technology due to their usage areas' inability to proliferate and their high costs. However, these systems occupy very much space in terms of hardware and they are far from being mobile. Therefore, building of a low-cost and portable biometric system design is thought to be beneficial when biometric systems are examined and usage areas are taken into account. Fingerprint recognition and identity authentication system are developed by using a fingerprint reader on an Android platform and universal serial bus (USB) in this study. Fingerprint authentication is a comparison method that uses differentiation of lines and range formed by the skin features that exist in finger structure. These lines are transferred to the platform of Android numerical environment by the usage of USB fingerprint reader and USB interface. In the compiled literature, specialty point matching method (Minutiae Matching) is decided to be utilized and fingerprint matching system on Android mobile platform is realized. Moreover, formation of a user interface program that combines the solutions of biometry and user interface, and the development of a safe user interface to analyze biometric identity information are focused on. Here, Android platform is once again based on in the designing and application of user interface. The main goal of this dissertation is to analyze different biometric recognition techniques, to create new necessities for the Android mobile interface from these techniques and to develop an interface prototype in this perspective.