Automatic postprocessing and reporting tools for functional neuroimaging
Fonksiyonel nörogörüntüleme için otomatize postprocessıng ve raporlama araçları
  1. Tez No: 268062
  2. Yazar: ENGİN DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İleri düzey Manyetik Rezonans görüntüleme (MRG) uygulamaları ve arastırmaları içinraporlama ve postprocessing araçları gelistirilmistir. Gelistirilmis yazılım araçları DICOMyapısal rapor hazırlama, fonksiyonel imajların standard anatomik atlaslar üzerine çakıstırılması,lateralizasyon hesaplamaları, maksimum Z değeri ve konumu analizi ve kortikal ve subkortikalbeyin bölgeleri için ortalama Z değeri hesaplamadan oluşmaktadır.Radyologlar anatomik atlas üzerine yerlestirilmis fonksiyonel görüntülerigörüntüleyebilmekte, aktivasyon bulunan alanları incelemekte ve DICOM SR formatındakiraporu ilgili imaj referanslarıyla birlikte yazabilmektedir.Maksimum Z değeri bulunmakta,standard anatomik atlas üzerinde aksiyel, sagital ve koronal düzlemlerde gösterilmekte vemaksimum değerin bulunduğu lokasyonun tüm zaman noktaları boyunca dalga formuçizdirilmektedir. Geliştirilen yazılım sonuç olarak kullanıcıya DICOM SR ve zengin metin dosyasıformatında, yazılan SR text alanlarını, refere edilen imajları ve maksimum Z değerihesaplamalarını içeren çıktı vermektedir.
Özet (Çeviri)
For advanced magnetic resonance imaging (MRI) applications, reporting and postprocessingtools have been designed. The software tools developed consist of DICOM structured report(DICOM SR) preparation, functional image overlay onto anatomical standard atlases, lateralizationcalculations, maximum Z value and location analysis and mean Z value analysis for cortical andsubcortical brain regions.Abstract Radiologists can view the functional image overlayed onto the anatomical ones, visualizethe activated regions and edit DICOM SR accordingly with the image references. Lateralizationcalculation is automatically done and displayed on the user interface. Maximum Z value is foundand shown on standard anatomical atlas in axial, sagital and coronal planes with the waveformof the maxima through the timepoints of the data analyzed. The software finally provides the userwith DICOM SR and rich text format (RTF) output including edited DICOM SR text fields, referenced images,lateralization or maximum Z value calculations.