Sales forecast inaccuracy and inventory turnover performance: An empirical analysis of U.S. retail sector
ABD perakende sektöründe satış tahmin hatası ve envanter dönüş hızı performansının ampirik analizi
- Tez No: 268069
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, çeşitli finansal ölçütlerin envanter dönüş hızı performansı üzerindeki etkisini araştırmak için ampirik model geliştirilmiştir. Özellikle, talepteki belirsizliğini ifade etmek için çeyrek dönemlik satış tahminlerindeki hata kullanılıp, bunun envanter dönüş hızına olan etkisi araştırılmıştır. 1985-2009 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde, halka açık, farklı sektörlerde yer alan 304 adet perakende şirketinin finansal bilgileri incelendi. Perakende sektörü ve zamanın etkisi kontrol edilerek, envanter dönüş hızının çeyrek dönemlik satış tahminlerindeki ortalama mutlak hata ve brüt kâr oranı ile negatif; sermaye büyüklüğü ve sürpriz satış terimiyle pozitif korelasyonu gözlenmiştir. Yönetimsel uygulamalara ışık tutmanın yanı sıra; sonuçlarımız firmalar arası envanter performansını karşılaştırmak üzere de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
We develop an empirical model to investigate the impact of various financial measures on inventory turnover performance. In particular, we used inaccuracy of quarterly sales forecasts as a proxy for demand variability and study its impact on firm level inventory turnover ratios. The model is implemented on a sample financial data for 304 publicly listed U.S. retail firms for the 25-year period 1985-2009. Controlling for the effects of retail sub-segments and year, it is found that inventory turnover is negatively correlated with mean absolute percentage error in sales forecast and gross margin, and positively correlated with capital intensity and sales surprise. In addition to providing managerial insights regarding the determinants of a major operational performance metric, our results can also be used to benchmark a retailer?s inventory performance against its competitors.