Coalition structural form games and stability under membership property right axioms
Koalisyon strüktürel form oyunlar ve üyelik hakları aksiyonları altında stabilite
- Tez No: 26807
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT SERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
KOALİSYON STRÜKTÜREL FORM OYUNLAR VE ÜYELİK HAKLARI AKSİYOMLARI ALTINDA STABİLİTE Bu çalışmada, koalisyonlar arasında dışsallık olan ve transfer edilebilir yararlı kooperatif oyunlardaki istikrarlı (stable) koalisyon strüktürleri incelenmektedir. İşçi-ortaklık pazarında (Sertel, 1982) olduğu gibi modelde üyelik haklan vardır. Bir koalisyondan ayrılmak ya da başka bir koalisyona girmek belli bir ödemeyi gerektirebilmektedir.. Verimlilik vs istikrar (stabilit©) arasındaki ilişkiler incelenmiş ve bulgular bazı örnek oyunlar üzerinde uygulanmıştır. Bu çalışmada yalnızca koalisyonlar arası tek kişilik (ve sadece tek kişilik) hareketlerin olduğu durumlar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
COALITION STRUCTURAL FORÜ ©AMES AND STABILITY UNDER MEMBERSHIP PROPERTY RIGHT AXIOMS This paper analyses stable coalition structures of cooperative games with transferable utslityjn which values of coalitions depend on the whole coalition structur@(Coalition structural form games)Ther@ are membership property rights in the model ( as In worker-partnership market proposed by SerteU9S2),such that leaving or joining a coalition may be subject to a fee. Relations between coresstability and efficiency are studied,and an application of the ftieory to some examples is given. I will deal wtth tie case where only individuals may decide to join or leave a coalition in a coalition structure. İ»