Son yüzyılda mızraplı halk çalgıları ile ilgili çalışmalar
- Tez No: 26808
- Danışmanlar: DOÇ. FİKRET DEĞERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu tez, son yüzyılda mızraplı Halk çalgılarımız olan Bağlama ve Tar'da yapılan çalışmalarla ilgilidir. Bu tezi hazırlamaktaki amacımız, Bağlama ve Tar'da son yüzyılda ne gibi çalışmalar yapıldığını alnlatmak. Bu yolda yapdığımız araştırmalarımızın sonucundu ortaya koymaktır. Bu nedenle Bağlama ve Tar'da yapılan tüm çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis includes the works of our two folk instruments which can be played by guill and they are called Bağlama and Tar in Turkish. The main purpose of doing this study is, to present for consideration which investigations which investigations and works were made in our century and to search out the results of our studien in this way. That's why all the studies and investigations about Tar and Bağlama were researehed.