Activity based costing system: An application
  1. Tez No: 26806
  2. Yazar: ÖMER ALİ AYDINER
  3. Danışmanlar: PROF. CAN SİMGA MUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET AKTIVITEYE DAYALI MALİYET ANALİZİ UYGULAMASI ÖMER ALÎ AYDINER DANIŞMAN: YRD. DOC. CAN SIMGA MUGAN ŞUBAT 1993 Bu tez Ankara yakınlarındaki fabrikayı ele alan bir çalışmadır. Bu fabrika inşaat ile ilgili ekipmanlar üretmeleredir. Fabrikanın ürünlerinin maliyetlerini hesaplamak için aktiviteye dayalı maliyet analizi sisteminin özellikleri uygulanacaktır. Bu çalışma fabrika idarecileri tarafından yeni ürün ve pazarlama politikaları belirlemelere kullanılacaktır.. Tezde fabrika sistemi kısaca tanıtılacak ve Lotus 123 v 3.1+ kullanılarak ürünün maliyeti hesaplanacaktır..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ACTIVITY BASED COSTING SYSTEM : AN APPLICATION BY ÖMER ALI AYDINER SUPERVISOR : ASS. PROF. CAN SIM GA MUGÂN FEBRUARY 1993 This thesis is a case study on a factory in Ankara. The factory is a producer of construe tion related equipments. The aspects of Activity Based Costing system are applied to calculate the costs of the products produced in the factory. This study will be used by the factory managers, to restructure their product line,. price policy and marketing decisions. In the thesis » the factory layout is explained briefly: A Lotus 123 v. 3. 1+ spreadsheet program calculates the cost for a finished product.