Biyolojik hedeflerin, pozitron emisyon tomografi (PET)'de kullanılan radyoizotoplar için durdurma gücü hesabı
Stopping power calculation of biological targets for the radioisotopes used in positron emission tomograph (PET)
  1. Tez No: 268109
  2. Yazar: İPEK GÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mermi parçacıkların hedef materyalde enerji kaybı özelliklerinin, özellikle medikal alandaki çalışmalar için tam doğrulukla bilinmesi gerekir. Elektronlar için bu çalışmalar çok fazla ele alınmasına rağmen pozitronlar için bunu söylemek zordur. Bu çalışmada, pozitron emisyon tomografi (PET) de halen yaygın olarak kullanılan (11C, 18F, 13N ve 15O) ve gelecekte kullanımları gündemde olacak radyoizotoplardan (64Cu, 24I, 38K, 45Ti, 57Co, 68Ga, 109Cd ve 139Ge) yayınlanan pozitronların 0.00004 MeV ile 0.001 MeV aralığındaki enerji değerleri için, Tsoufinadis (1995) tarafından önerilen durdurma gücü eşitliği kullanılarak hesaplar yapılmıştır. Durdurma gücü hesaplarında, 10keV'in altındaki enerjilerde sonuçlardaki belirsizliklerin fazla olması nedeniyle bu enerji aralığı seçilmiştir. Burada seçilen hedefler; su, kan, yumuşak doku, üre, testis, beyin, kas, deri, akciğer, göz merceği, kortikal kemik, kompakt kemiktir. Durdurma gücünün maksimum değerinin hangi enerji değerlerinde olduğunu bulmak için 0.00004 MeV den 0.001 MeV e kadar olan enerji aralığındaki durdurma gücü hesaplanmış ve maksimum olduğu enerji değerleri elde edilmiştir.0.00004 MeV ile 0.0001 MeV aralığındaki enerjilere karşılık gelen durdurma gücü grafikleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The specification of energy loss of shell fragments, have to be truly known for espacially medical domain working. This working have been holded in many times for electrons, but not for positrons. In this project, calculations have been done by using the stopping power equation which was offered by Tsoufinadis (1995) for energy values of the positrons which radiate from common used radioisotopes (11C, 18F, 13N ve 15O) and radioisotopes (64Cu, 24I, 38K, 45Ti, 57Co, 68Ga, 109Cd ve 139Ge) used in the future of positron emission tomography (PET), between 0.00004 MeV and 0.001 MeV. The targets used in this working are blood, soft tissue, urea, testis, brain, muscle, skin, lung, eye lens, cortical bone, compact bone. The stopping power between 0.00004 MeV and 0.001 MeV, was calculated and derived at maximum energy.