Zamana göre takım aşınmasının işleme sesi ile deneysel incelenmesi
Experimental investigation of tool wear in time by machining noise
- Tez No: 268108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TEKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında, kesici takımda oluşan aşınma miktarının kesme sesine göre tayini gerçekleştirilmiştir. Bu işlem için SAE 1030 dövme çelik malzemesi kullanılmıştır. Öncelikle bu malzeme için uygun kesme parametreleri (kesme hızı, ilerleme) deneylerle bulunmuştur. Bu deneyler CNC tipi torna tezgahında 130, 140, 150 m/dk kesme hızları ve 0,15; 0,2; 0,3 mm/dev ilerleme aralıkları kullanılarak 2,5 mm talaş derinliğinde yapılmıştır. Deneyler sonunda elde edilen değerler göz önünde bulundurularak kesme hızı olarak 140 m/dk ve 0,2 mm/dev ilerleme hızı belirlenmiştir. Bulunan kesme parametreleri kullanılarak 5 ile 20 dakika arasındaki her bir dakika için işleme zamanlarında oluşan takım aşınmasının işlemedeki ses değişimıne etkisi analiz edilmiştir. Analizlerde iki tip kesici uç kullanılmıştır.Zamana bağlı VB yanak aşınması değerleri incelendiğinde 5. dakikadaki yanak aşınması 0,074 mm iken ile 20. dakikadaki yanak aşınması 0,20 mm değere yükselmiştir. Deneyler sonucunda aşınma miktarı ile işlemede doğan titreşim arasında ilişkinin yüksek olduğu ve kesme sesine göre kesici takımdaki aşınma miktarının tahmın edilebileceği ortaya konulmuştur.Deneysel veriler kullanılarak SAE 1030 dövme çelik malzemesi için IC 8250 ve IC9250 kodlu takımların aşınma modelleri çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, investigation of cutting tool wear with respect to machining noise has been studied. SAE 1030 forced steel material has been used for this purpose. Firstly, suitable cutting parameters (cutting speed, feed) have been determıned experimentally. These experiments have been performed for 2.5 mm chip depth in a CNC type turning machine by using 130, 140, 150 meter/mınute cutting speed and 0,15, 0,2, 0,3 mm/revolution feed. After the evaluation of the experimental results, cutting speed and feed is determıned as 140 meter/mınute and 0,2 mm/revolution respectively. The noise level of the tool wear for each mınute of the machining time between 5 and 20 mınutes has been analyzed by using the decided cutting parameters. Two types of cutting tools have been used in the analyses.When the flank wear values (VB) are investigated in time, while the flank wear is 0.074 mm in 5th mınute, it has rised to 0,2 mm in 20th mınute. After the experiments, it has been determıned that the relationship between the tool wear and machining noise is strong and the tool wear can be determıned by using the machining noise.Wear models of IC 8250 and IC9250 cutting tools have been developed for SAE 1030 forced steel material by using the experimental data.