Türkiye'de uygulanan çok katlı yapı üretiminde kat adedi ve beton sınıfının kaba inşaat maliyetine etkisi
Effects of number of storeys and concrete class on the building cost of the multi storied buildings in Turkey
- Tez No: 268123
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye'de hızla artan kent nüfusu beraberinde giderek büyüyen boyutuyla kentleşme sorunu da getirmektedir. Bu soruna çözüm olarak da, daha yüksek katlı yapılar inşa edilmektedir. Amaç sadece yapı üreterek yapı açığını azaltmak veya kapatmak olmadığı için en ideal işlev, biçim, estetik ve ekonomi sağlamalıdır. Böyle karmaşık bir süreci koordine etmek görevi doğal olarak tasarım esaslarını ve ana prensipleri belirleyen mimarın olacaktır.Günümüzde Türkiye'de çok katlı yapı üretiminde en yaygın işlev konut, konut sektöründe ise en fazla kullanılan teknoloji perde sistemlerdir. Ankara ve çevresinde kurulan Or-An, Konutkent, Yaşamkent gibi kendi başlarına küçük birer şehir sayılabilecek yerleşim alanlarında çok katlı konutların taşıyıcı sistemi olarak perdeli sistemler, yapımı için ise tünel kalıp yöntemi kullanılmıştır.Toplu konut üretiminde bu kadar yaygınlaşmış olan bu teknolojilerin olanak ve kısıtlamalarının tasarımcılar tarafından çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalışmada çok katlı yapılar hakkında genel bilgiler verilip, kullanılan malzemelerden ve taşıyıcı sistemlerinden bahsedilmiştir. Daha ayrıntılı olarak taşıyıcı sitemlerden biri olan betonarme perdeli sistemler ele alınmış, betonarme perdelerin sınıflandırılması, tüm taşıyıcı sistemlerin davranışı, DBYBHY 2007 yönetmeliğinde perdeler için verilen kurallar incelenmiştir. Ardından perdeli sistemlerin uygulanma metotlarından olan tünel kalıp sistemlere, sistemin yararlarına değinilmiştir.Bahsedilen sebepler doğrultusunda sayısal araştırmanın yapıldığı örnek uygulamada taşıyıcısı perde sistemden oluşan ve tünel kalıp teknolojisi kullanılan bir konut yapısı ele alınıp, farklı kat adetlerine sahip modelleri oluşturularak maliyetleri kıyaslanmıştır. Şehir planlaması sırasında ada parsel uygulamaları ve bölge bazında uygulamalar olabileceği için iki konuya da ışık tutacak maliyet hesapları düşünülmüştür. Modellerde daire başına düşen maliyetlerde, beton ve zemin sınıflarının etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak uygulanacak proje için bu doğrultuda yapılacak analizlerin tasarım kararlarında önemli bir kriter oluşturduğuna inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing urban population in Turkey introduces along with its self the urbanization issue in increasing scales. As a solution to this problem, structures with more storey are being constructed. As the intention is not only to fulfill the building deficits by building structures, it must provide the most ideal functionality, style, aesthetics and economy. The task to coordinate such complicated processes shall be the architecture?s duty who determines the fundamentals and the main principles of the design.In our contemporary time in Turkey the most common functionality of multi-storied structures is the housing, and most intensively used technology in the housing sector is the shear-wall systems. In the settlement areas such as Or-An, Konutkent, Yaşamkent; which can be considered solely as small cities; shear-wall systems are used as the structural system of the multi-storied buildings and for their production tunnel form method is used.It is necessary that designers know the facilities and the restrictions of this widely common technology in mass housing productions. Therefore in this study general information is provided about the multi-storied structures. Concrete shear-wall system, which is one of the structure systems, is handled in more details; and classification of concrete shear-walls and the behaviors of all systems are examined according to the rules given in Turkish Earthquake Regulation 2007. Subsequently, tunnel form system; which is one of the application methods of shear-wall systems, and the benefits of it are mentioned.In the example application a housing structure formed up by the sheer-wall system and in which tunnel form system is used; is handled, and models with different numbers of storey are established, and costs are compared. During the city planning, as there can be city block parcel applications and applications based on region; cost calculations are considered to enlighten these two subjects. The effects of concrete and soil classes are examined in the models and in the costs per an apartment flat. As a result, it is believed that the analysis which is done will constitute a significant decision criterion.