Kamu servis araçlarının trafiğe etkisi
The effect of public service cars on traffic
  1. Tez No: 268122
  2. Yazar: SERDAR KOÇDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
1970'li yıllarda köyden-kente göçle plansız bir şekilde büyüyen şehirlerimizde, 80'li yıllardan sonra meydana gelen sosyo-ekonomik yapıdaki değişmeler sonucunda ortaya çıkan ihtiyaç ve talepler, servis taşımacılığı sektöründe önemli gelişmelere yol açmıştır. Öğrenci velileri, çocuklarını evlerinden uzakta ama daha nitelikli okullarda veya özel okullarda okutmayı tercih etmişlerdir. Bunun bir yan sonucu ise, öğrencilerin yürüyüş mesafesinden uzaktaki okulları ile evleri arasında sürekli hizmet veren servis araçları olmuştur. Yine aynı dönemde büyüyen şehirlerin ihtiyaçlarını karşılayamayan toplu taşım sistemine, kurumlar tarafından alternatiflerin geliştirilmesi de servis taşımacılığına olan talebi arttırmıştır. Ancak, pek çok okul ile kurumun şehir merkezinde bulunması ve gidiş gelişlerin mesai başlangıç ve bitiş saatlerine denk gelmesi nedeni ile tüm bu servis araçlarının trafik sıkışıklıklarına olumsuz etkileri olmaktadır. Bunun yanı sıra yeterli eğitim verilmeyen servis aracı şoförlerinin pek çok kazaya karışmaları, bu sıkışıklığın hat safhaya ulaşmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada mevcut servis araçlarının trafikten çekilmesi durumunda, trafik akışında olabilecek değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need and demand, which emerged due to the changes in socio-economic structure of the society in late 80?s as our cities expanded without a plan as result of the migratory movements from rural areas to urban cities during the 1970?s, have resulted in significant developments in service cars as a commercial sector. Parents prefer qualified schools no mother how far they are. As a minor consequence of this, service cars have come to be used between the district they live in and the school which is too far from their neighbourhood to go on foot. In addition, the fact that various institutions and organizations have developed alternatives to the public transport system which has become far from meeting the needs of expanding cities has increased the demand for service cars. Nevertheless, since most of the schools and institutions are located in city centres and departure and arrival hours are arranged in accordance with working hours, all those service cars have to be on the road within peak hours, which, in return, contributes to traffic jams. This study aims to analyse the changes which may occur in traffic at peak hours if the existing service cars are withdrawn from traffic during those hours.