Bina tasarım - denetim sürecinde e-belediye olanakları ve üç boyutlu kent modelinin oluşturulması
Creation of three dimensional city model and e-muncipality opportunities in the building design - control process
- Tez No: 268131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TAYFUN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gelişen teknolojiyle kentler gittikçe daha kompleks alt yapı ve üst yapı sistemlerinden oluşmaktadır. Değişen sistemlerin kontrolü ve yönetiminde geleneksel yöntemler yeterli olmamaktadır. Şehre ait yönetimlerin karar verme sürecinde yapı üretimi, belediye işleri, kentsel tasarım, afet yönetimi, eğitim, taşımacılık, kent güvenliliği gibi konularla, kompleks şehir mimarisini ilişkilendirmeleri gerekmektedir. Bu ilişkilendirmede, uzman kişi ve kurumlar arası bilgi alış verişine-koordinasyona ihtiyaç vardır. Günümüz Bilişim ve internet teknolojisi, kurumların ihtiyaç duydukları bilgilere eş zamanlı olarak, mekana bağlı kalmadan erişmelerine olanak sağlayabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, farklı yönetsel birimlerin kendileri ve diğer kurumlarla ilgili veri tabanına ulaşması için üç boyutlu kent bilgi sistemlerinin oluşturulmasına yönelik bir model önermektir. Bu çalışmada; Yapı tasarım denetim sürecinde yerel yönetimler veya onay veren kamu kurumlarının, yapının farklı tasarım profesyonelleri (mimar, inşaat müh., makine müh., vb) tarafından üç boyutlu olarak hazırlanmış olan 3D dijital bilgilerinin, tek bir kent modeli veya model parçaları üzerinde bir araya getirmeleri (disiplin katmanlı kent modeli) önerilmektedir.Oluşturulacak disiplin katmanlı 3D kent modeli; yapı kontrolü, afet yönetimi, ulusal güvenlik, alt ve üst yapı bakım onarımı gibi gerekli durumlarda ilgili kişi veya kurumların kullanımına sunularak, kentsel hizmetlerin ucuz hassas kolay ve hızlı yapılmasına imkân sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
With emerging technology, cities are composed of more complex infrastructure and superstructure system. The traditional method of system management and control is not sufficient on this changing system. In the process of taking decision, the city management have to associate with complex city system and process of building production, municipal affairs, urban design, disaster management, education, transportation, urban issues. In this association, the exchange of information between experts and institutions are needed in coordination. Data processing and internet technologies prove to remote reach to these in formations rapidly in precision. The aim of this article is to propose digital 3D urban database model which will be used by different administrative units simultaneously. It is proposed that 3D CAD models which were designed by different architectural and engineering units will be collected in unique virtual city part. Discipline layered 3d city model is going to serve institution in the case of building production, municipality affairs, urban design, water-sewage-electricity-energy supply and maintanence, disaster management, education , transportation and city security by easy, rapid, cheap and proper process.