Isı makinaları çevrimlerinin performans analizleri
Performance analyses of heat engine cycles
  1. Tez No: 268132
  2. Yazar: AYŞE FEYZA DİNLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Isı makinalarının çevrimlerinin analizinin yapıldığı bu çalışmada içten yanmalı motorlarda kullanılan çevrimler dikkate alınmıştır. Bu çevrimler Otto çevrimi, Diesel çevrimi, karma çevrim, Atkinson çevrimi ve Miller çevrimidir. Bu çevrimlerin sonlu zaman termodinamiği yöntemi ile analizleri yapılmıştır. Analizler yapılırken değişken özgül ısılar kullanılmıştır. Analizler yapılırken iç tersinmezlikler, sürtünme ve ısı transferinin etkisi de denklemlerde kullanılmıştır. Bunların çevrimden elde edilen güç ve çevrim verimini nasıl etkilediği incelenmiştir. Çevrimler birbirleriyle de kıyaslanmışlardır. Sonuçlar grafik olarak verilmiştir. Ayrıca sabit özgül ısılar için de analizler yapılmış ve yine sonuçlarda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the internal combustion engine cycles were considered as heat engine cycles and were analyzed. These cycles are Otto cycle, Diesel cycle, dual cycle, Atkinson cycle and Miller cycle. These cycles were analyzed using finite time thermodynamics. Variable specific heat values were used in the analyses. Irreversibility, friction and heat transfer were taken into account in the equations. Effects of irreversibility, friction and heat transfer on power output and cycle efficiency were investigated. Cycles were also compared with each other. Results were given in graphics. Constant specific heat value were also used in the analyses and compared with variable specific heat conditions. Results are given in graphics.