Adaptif sinirsel bulanık çıkarım sistemi (ANFIS) ile Türkiye' de orta dönemli elektrik enerjisi talep tahmini
Medium term electricity energy demand prediction in Turkey with adaptive neuro fuzzy inference system (ANFIS)
  1. Tez No: 268148
  2. Yazar: YEŞİM OK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Elektrik talebinin kendine özgü yapısı, talebin her an karşılanabildiği bir sistemin tasarlanmasını gerekli kılmaktadır. Elektrik enerjisinin en önemli karakteristik özelliği ise depolanamaz olmasıdır. Üretildiği anda tüketilmesi zorunluluğu, doğru ve tutarlı elektrik enerjisi talep tahmininin, optimal enerji sistemi modellenmesinde en önemli adım olmasını açıklar. Bu konu üzerine literatürde birçok çalışma yapılmıştır. Bu tez çalışmasında Türkiye'de orta dönemli brüt elektrik enerjisi talep tahmininde bulunulmuş ve bu amaçla da yapay sinir ağları ve bulanık mantık yöntemlerinin birleşiminden oluşan ANFIS (Adaptif Sinirsel Bulanık Çıkarım Sistemi) kullanılmıştır. Oluşturulan modelin performansını karşılaştırmak amacıyla da ayrıca bir regresyon analizi modeli oluşturulmuş ve elde edilen tahmin sonuçları ortalama mutlak yüzde hata kriteri üzerinden değerlendirilmiştir. Sonuç olarak ANFIS ile oluşturulan modelin başarılı ve tatmin edici bir tahmin performansı gösterdiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the reasons of the specific structure of electricity demand, as electricity must be consumed as it is generated becuase it can not be stored, designing a system which can always meet the demand is the most important pillar of power system planning. In this context forecasting of electricity demand accurately and consistently has great importance. In the literature many studies on this subject have been made. Unlike other studies, in this thesis medium term gross electricity demand prediction for Turkey is made by using a combination of ANN (Artificial Neural Network) and fuzzy inference system which is called ANFIS. In order to measure the performance of the created model, a regression analysis model is used. Obtained estimation results are compared through the mean absolute error criteria. As a result of evaluations, it has been reached that ANFIS has provided a quite successful prediction performance.