Bolkar dağlarının curculıonıdae (Coleoptera) familyası üzerinde taksonomik ve morfolojik çalışmalar
Taxonomic and morphologic studies on the family curculionidae (Coleoptera) of bolkar mountains
  1. Tez No: 268149
  2. Yazar: MAHMUT ERBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ CANDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
Bu çalışmada, 2005-2008 Nisan-Ağustos ayları arasında Bolkar Dağları'ndan toplanan 2461'i dişi ve 1036'ı erkek olmak üzere 3497 örnek değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda Curculionidae familyasına ait 9 altfamilya, 45 cins ve 119 tür tespit edilmiştir. Bunlardan Coniocleonus nebulosus (Lixinae) ve Mecinus janthinus (Curculioninae) türleri Türkiye faunası için yeni kayıttır. İncelenen örneklerden 31 cinse ait 57 tür çalışma bölgesinden ilk kez bildirilmiştir. Örneklerin teşhisinde dış morfolojik karakterler ile birlikte genital morfolojisinden de yararlanılmıştır. Bu çalışmada bölgenin coğrafik, iklimsel ve floristik özellikleri ile birlikte altfamilya, tribus, cins ve tür teşhis anahtarları, türlerin tanımları, lokalite bilgileri, Dünya ve Türkiye üzerindeki yayılışları, türlerin lateral ve dorsal görünümleri ile birlikte erkek ve dişi genital yapılarının fotoğrafları, türlerin çalışma bölgesindeki dağılış haritaları ve teşhis anahtarlarında kullanılan bazı karakterlerin çizimleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the 3497 adult curculionid specimens that consist of 2461 females and 1036 males collected from Bolkar Mountains of Turkey between April and August of 2005-2008 years. As a result of evaluations, 9 subfamilies, 45 genera and 119 species were determained. Coniocleonus nebulosus (Lixinae) and Mecinus janthinus (Curculioninae) from Turkey and 57 species belonging to 31 genus from study area were given for the first time. In identifications of specimens were utilized their morphological characters with differences of genitalia structures. Geographic, climatic and floristic features of study area and also identification keys of subfamily, tribus, genera and specimens, descriptions, location data?s, distributions over the world and Turkey, photos of specimens with genital structures of male and female, and distrubition maps of species on study area, and drawings of some characters using on identification keys were given.