Eğitim yapılarının atrium bölümünde doğal aydınlatma parametrelerinin bilgisayar destekli analizi ve bir sistem önerisi: TOBB Üniversitesi örneği
A system parameter proposal and the computer-aided analysis of natural lighting in the atrium section of educational structures
  1. Tez No: 268159
  2. Yazar: AHMET ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İç Mimari ve Dekorasyon, Technical Education, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada; Ankara'da bulunan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin Atrium bölümü' nün günışığı ile standartlara en uygun biçimde aydınlatılmasını sağlayan yeni bir çatı ışıklığı sistemi tasarlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak; ilk aşamada söz konusu yapı doğal aydınlatma açısından incelenmiş ve eksiklikleri belirlenmiştir. İkinci aşamada doğal ışıkla aydınlatılan çeşitli mekanlar incelenmiş, bu mekanların aydınlatılmasında kullanılan çatı ışıklık tipleri tek katmanlı ve çift katmanlı çatı ışıklıkları başlıkları ile sınıflandırılıp, bilgisayar programları yardımı ile modellendikten sonra, sanal ortamda simülasyonları yapılarak, incelenen eğitim yapısının çatısına uygulanmıştır. Üçüncü aşamada; simülasyon sonuçlarından yola çıkarak ?hareketli güneş kırıcılı çift katmanlı? yeni bir çatı ışıklığı tasarlanmış ve simülasyonu yapılmıştır. Son aşamada ise; mevcut yapıda, tek katmanlı ve çift katmanlı çatı ışıklık tiplerine ve yeni oluşturulan öneri çatı ışıklığına ait doğal aydınlatmaya ilişkin bilgisayar simülasyon değerleri karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, yeni tasarlanan ?hareketli güneş kırıcılı çift katmanlı? çatı ışıklığının, mevcut sisteme ve tek katmanlı ve çift katmanlı diğer çatı tiplerine göre doğal aydınlatma açısından çok daha avantajlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, a new skylight system which ensures the most appropriate form of lighting according to daylight standards is designed in the Atrium section of TOBB University of Economics and Technology University in Ankara.For this purpose, first of all Atrium section has been examined in terms of natural lighting and the deficiencies have been determined. Secondly, the various places which are lighted with daylight were examined and also the roof skylight types used to light of these places has been classified as single layered and double layered skylight systems. After modelling these systems with helping softwares, the simulation was applied to the roof of the university. Thirdly, according to simulation results, a new ?movable double layered solar shading skylight system has been designed and simulated. Lastly, the simulation values of the single and double layered skylight systems and the simulation values of the new proposed system were compared. The results showed that newly designed“movable double-layered solar shading”skylight system was much more advantageous in terms of natural lighting according to the other single and double layered skylight systems.