Ekipman seçimi problemi için bulanık promethee ve 0-1 hedef programlama yöntemlerinin bütünleşik kullanımı
Integrated employment of fuzzy promethee and 0-1 goal programming methods for equipment selection problem
- Tez No: 268185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzün ekonomik şartları altında ekipman seçimi, şirketler için hayati öneme sahip bir karar verme problemidir. Uygun olmayan ekipman seçimi, bir üretim sisteminin üretkenliğini ve toplam performansını olumsuz yönde etkiler, maliyetleri arttırır ve firma prestijini zedeler. Ekipman seçimi, içinde birçok çelişen kriteri, olası alternatifi ve kavramı barındıran, yönetilmesi karmaşık ve zor bir süreçtir. Bu çalışmada, Ankara'da faaliyet gösteren bir üretim firmasının ekipman seçimi problemi ele alınmış ve bu problemin çözümü için yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu yaklaşım, seçim sürecinin çok kriterli, bulanık ve çelişkiler içeren yapısının en etkin şekilde üstesinden gelebilmek ve matematiksel modellerin sağladığı güvenilirlik ve doğruluktan yararlanabilmek temelinde geliştirilmiştir. Çalışmada, değerlendirmede kullanılan dilsel ifadelerin etkisinin seçim sürecine doğru ve tam olarak yansıtılabilmesi ve matematiksel bir model yardımı ile belirlenen hedeflerinin ağırlıklarının dikkate alınması sağlanmıştır.Anahtar Kelimeler :Ekipman seçimi, çok kriterli karar verme, F-PROMETHEE yöntemi, 0?1 hedef programlama yöntemi
Özet (Çeviri)
Equipment selection is a decision making problem which has a vital importance, according to the economical circumstances of today. An unsuiatble equipment selection effects productivity and the overall performance of the production system negatively, increases costs and damages the company?s prestige. Equipment selection is a complicated and difficult process to be managed, containing a lot of conflicting criteria, possible alternatives and conceptions. In this study, an equipment selection problem of a company operating in Ankara is handled and a new approach for solution of this problem is developed. This approach is constituted with the aim of successfully overcoming the multi criteria, fuzzy and having confilctions structure of the selection process and benefiting from reliability and accuracy that mathematical models provide. Reflecting the effects of the linguistic terms used in the evaluation to the selection process truely and properly and, developing an analytical solution method with the help of a mathematical model which stands for the weights of the determined goals are provided in the study.Key Words : Equipment selection, multi criteria decision making, F- PROMETHEE method, 0 ? 1 Goal programming method