Sol-gel yöntemi ile LaMnO3 kaplanması ve karakterizasyonu
LaMnO3 characterization with sol-gel method
- Tez No: 268190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada LaMnO3 seramik malzemesi, katı oksit yakıt pillerinde katot malzemesi olarak kullanılmak amacıyla sol-gel yöntemi ile ince film olarak üretilmiştir. Film kaplaması için hazırlanan çözeltilerde nitrat asıllı kimyasallar kullanılmış ve çözücü ve kilasyon malzemesi olarak da metanol ve asetil aseton kullanılmıştır. Öncelikle bu hazırlanan çözeltilerin içerisine, tek kristal Alümina Al2O3 parçalar daldırılmıştır. Belli bir süre çözelti içerisinde bekletilen Al2O3, özel bir aparat yardımı ile direkt olarak çözelti içerisinden, 500 °C sıcaklıktaki dikey tüp fırın içerisine alınıp kurutulup ve bu işlemden sonra 1025 °C sıcaklıkta kristalizasyon tavlamasına tabi tutulmuştur. Tek kristal Al2O3 parça üzerine kaplanan filmler X-ışını kırınımı, Tarama Elektron Mikroskobu (Scanning Electron Microsopy - SEM), Yoğunlaştırılmış İyon Işını (Focused Ion Beam - FIB), Atomik Kuvvet Mikroskobu (Atomic Force Microscopy - AFM) analizlerine bakılmıştır. Van der Pauw metotu ile iletkenlik/direnç ölçümü karakterize edilmiştir. X-ışını kırınımı karakterizasyonun da tek kristal Al2O3 parça üzerine kaplanan ince filmlerde, LaMnO3 fazının oluştuğu gözlemlenmiştir. SEM karakterizasyonundan oluşan yüzeylerin düzgün ve boyutları yaklaşık 10 nm civarında olan homojen dağılımlı az sayıda gözeneklerin oluştuğu gözlenmiştir. AFM karakterizasyonundan ise kaplanan ince film tane büyüklüğünün 60-80 nm civarında olduğu görülmüştür. FIB karakterizasyonu sonucunda da kaplama kalınlığının iki daldırma sonunda 180 nm civarında olduğu anlaşılmıştır. Kaplanan LaMnO3 ince filmin öz direnci ise 0,524 ? m olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, LaMnO3 ceramic material was produced for using as cathode in the solid oxide fuel cells by using sol-gel route. Nitrates, methanol and acetyl acetone were used as precursors, solvent and chelating agent, respectively. Acetone were also used as solvent and chelating agent respectively. Coating was carried out by dipping the substrate in to the prepared solution. After holding the substrate in solution for a while, it is taken into the preheated (500 °C) vertical furnace to fire then it is annealed at 1025 °C?ın the air. Coated films were characterized by means of X- ray diffraction, Scanning Electron Microscopy, Focused Ion Beam, Atomic Force Microscopy. Resistivity of the coated film was also measured by Van der Pauw method. From the X-ray diffraction peaks, it is seen LaMnO3 phase was formed on the Al2O3 single crystal. From SEM characterization, a homogenously coated surface was seen, and few porous, which are randomly distributed, also seen. Grain size was estimated to be 60-80 nm from AFM images. Thickness of the two times dipped film were measured as 180 nm from the FIB measurement. Specific resistivity of the film was calculated as 0,524 ? m.