Orta Torosların Tabanidae (Diptera) faunasının araştırılması
Investigation of Tabanidae (Diptera) fauna of Middle Taurus
- Tez No: 268191
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu çalışma, 2006?2007 Nisan-Ağustos ayları arasında Türkiye'nin Orta Toroslar bölgesinden toplanan 1150'si dişi ve 241'i erkek 1391 ergin tabanid örneğine dayandırılmıştır. Toplanan örnekler morfolojik karakterlerine göre teşhis edilmiş, bazılarının teşhisinde genital yapılarındaki farklılıklardan yararlanılmıştır. Teşhisler sonucunda Tabanidae familyasına ait 3 alt familya, 11 cins ve 56 tür tespit edilmiştir. Bunlardan 1 cins ve 14 tür çalışma bölgesi için ilk defa verilmiştir. Çalışma bölgesinin coğrafik, iklimsel ve floristik özellikleri ile türlerin teşhis anahtarları, tanımları, lokalite bilgileri, Türkiye ve Dünya üzerinde yayılışları, fotoğrafları, çalışma bölgesindeki dağılış haritaları ve bazı türlere ait genital çizimleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on totally 1391 adult tabanid specimens consist of 1150 females and 241 males collected from Middle Taurus region of Turkey between April and August of 2006 ? 2007 years. Collected specimens were identified according to their morphological characters and also in identification of some specimens morphological differences of genitalia structure were used. As a result of identification, 3 subfamilies, 11 genera and 56 species were determined belonging to family of Tabanidae. 1 genus and 14 species of these were given for the first time from the study area. Geographic, climatic and floristic features of study area and also identification keys, descriptions, location data?s, distributions over the world and Turkey, photos and distribution maps of species on study area, and some genitalia drawings of species were given.