Hidrojen üretimide kullanılan sodyum borhidrürün geri kazanımı
Recovery of sodium borohydride used for hydrogen production
  1. Tez No: 268189
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZER GÖGCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. ZÜHTÜ UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Borhidrürlerden hidrojen üretimi ve borhidrürlerin yakıt hücrelerinde doğrudan kullanımına ilişkin çalışmalar son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Borhidrürler indirgeyici özeliğe sahip kimyasallar olup, organik ve inorganik kimyada özel kullanım alanlarına sahiptirler. Sodyum borhidrürün kuramsal olarak kütlece % 10,6 hidrojen depolama kapasitesi olduğu için borhidrürler içerisinde önemli bir yere sahiptir. Sulu alkali çözeltilerde katalizör varlığında sodyum borhidrürden hidrojen gazı elde edilebilir ve yan ürün olarak da sodyum metaborat çıkar. Sodyum borhidrürün hidrolizi ile açığa çıkan hidrojenin yarısı borhidrürden yarısı da sudan gelmektedir. Bu çalışmanın amacı hidroliz tepkimesinde açığa çıkan sodyum metaborattan yeniden sodyum borhidrür üreterek bir dönüşüm prosesi geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Recently, research on hydrogen generation from borohydrides and direct use of borohydrides in fuel cells have gained great importance. Borohydrides are reducing agents as well and they have specific uses in organic and inorganic chemistry. Sodium borohydride has an important place among borohydrides, since it has a theoretical hydrogen storage capacity of 10.6 % by mass. Hydrogen generation from NaBH4 aqueous alkaline solutions can be achieved in the presence of catalysts and sodium metaborate (NaBO2) is obtained as by product. Half of the hydrogen generated by the hydrolysis of sodium borohydride is from the borohydride itself, and the other half is from water. The objective of this study was to develop a recycling process to produce sodium borohydride from sodium metaborate.