Dört boyutlu Ising modelin (18,20,22) ve (18,20,22)örgülerinde Creutz cellular automaton ile incelenmesi
Study of four dimensional Ising model (18,20,22) and (18,20,22) lattices using Creutz cellular automaton
  1. Tez No: 268197
  2. Yazar: GANİMET MÜLAZIMOĞLU KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
En yakın komşu etkileşmeli dört boyutlu Ising modelin doğrusal boyutu L=18,20,22 olan periyodik sınır şartlı örgülerde ve sonsuz örgü kritik sıcaklığı yakınında üç ?bit?li ve dört ?bit?li demonlar kullanılarak Creutz ?cellular automaton?ında simülasyonları yapılmıştır. Sonsuz örgü kritik sıcaklık değerleri ve düzen parametresi, manyetik alınganlık ve öz ısı kritik üsleri sonlu örgü ölçekleme bağıntıları kullanılarak simülasyon sonuçlarından elde edilmiştir. Diğer taraftan dört boyutlu Ising modelin düzen parametresi olasılık dağılımları kritik sıcaklıkta hesaplanmıştır. Düzen parametresi olasılık dağılımı için sonlu örgü ölçekleme ilişkisi Creutz Cellular Automaton simülasyonları ile test edilmiş ve nümerik olarak doğrulanmıştır. Analitik olasılık fonksiyonlarının sabitleri kritik noktada sayısal olarak oluşturulan olasılık fonksiyonuna fit edilerek elde edilmiştir. Büyük örgü değerlerinde analitik olasılık fonksiyonu evrensel bir biçime sahiptir.
Özet (Çeviri)
The four-dimensional Ising model with nearest-neighbor pair interactions is simulated on the Creutz cellular automaton by using three- and four- bit demons near the infinite-lattice critical temperature with the linear dimensions L=18,20 and 22. The critical temperature values of infinitive lattice and the critical exponents for the order parameter, the magnetic susceptibility and the specific heat are obtained from the results of simulations by using finite-size scaling relations. On the other hand the order parameter probability distribution for four dimensional Ising Model are calculated at the critical temperature. The finite size scaling relation for the order parameter probability distiribution is tested and verified nümerically by the Creutz Cellular Automaton simulation. The constants of the analytical function are estimated by fitting it to probability function obtained numerically at the finite size critical point. For the large finite size, the analytical function is described the universal shape of order parameter probability distiribution function.