Masw yönteminin irdelenmesi ve uygulamaları
Examination and applications of the Masw method
- Tez No: 268208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİK RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Earthquake Engineering, Geophysics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yüzey dalgası yöntemlerinde, S dalgası hızı modellemesi, belirli bir geometride yerleştirilen alıcı dizilimleriyle kaydedilen verilerden dispersiyon bilgisinin ters çözümünden yapılmaktadır. Yüzey dalgası yöntemleri aktif ve pasif kaynaklarla kullanılır. S dalgası hız bilgisi ile sismik zemin büyütmesi, zeminin dinamik parametreleri belirlenir ve sismik yer tepkisi hesaplanır, sismik risk bölgeleme haritaları oluşturulur. Yerleşim alanlarında, sinyal/gürültü oranı genellikle düşüktür ve alıcıların uzun serimlerle yerleştirilmesi oldukça zordur. Ayrıca, yerleşim alanlarında, yeterince büyük enerji kaynağı kullanılamayabilir. Buna bağlı olarak, inceleme derinliği de sınırlı olacaktır. Bu nedenlerden dolayı, düşük frekanslarda uzun dalga boyları ile seyahat eden yüzey dalgalarından faydalanma yoluna gidilmiştir. Bu tez çalışmasında, aktif kaynaklı yöntem olan Çok Kanallı Yüzey Dalgası Yöntemi (MASW) kullanılarak, Rayleigh dalgası dispersiyon eğrisi elde edilmiştir. Dispersiyon eğrilerinin ters çözümünden kayma dalgası hızları kestirilmiştir. Rayleigh yüzey dalgalarının temel modunun analizi ile derinliğe bağlı olarak değişim gösteren S dalga hız yapısı çıkartılabilmektedir. Yöntem ile verilerin analizinin yapılması amacıyla, aktif kaynaklı MASW yorumu kullanılarak, 12 kanallı Ras24 Seistronix marka sismik kayıtçı ile elde edilen sismik veriler işlenmiştir. Alınan sismik verilerle SeisImager adlı bilgisayar programı ile dispersiyon eğrisi oluşturulmuştur. Elde edilen dispersiyon eğrisinin ters çözümü faz hızı-frekans eğrisini kayma dalga hızını kestirmek için referans olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the method of surface wave, modelling the wave velocity of S is estimated from inverse solution of dispersion data by using some datas which are saved by wireless sensors in a certain geometry. The method of surface wave are used with active sources as well as passive sources. With the information of wave velocity of S seismic ground amplification, dynamical parameters of the ground are determined and seismic reaction of the earth is calculated, seismic risk zoning maps are building. In the residental areas, the rate of signal/noise is usually low and it is quite hard to locate wirelesses with the long lays. Also, in the resindental areas, enough big energy source is may not use. Therefore, deepness of observation will be limited. Because of those reasons. It has been derived benefit from the surface waves which travel in low frequencies with the long wavelenghts. That thesis study has been made directed toward to determine the value of Vs30 in the study area between Golcuk and Hisareyn summerly town in the city of Izmir. Using of (MASW) the method of multichannel surface wave which is with the active source. Rayleigh wave dispersion curve is acquired. The velocities of slipping wave are predicted from the inverse solution of dispersion curves. The value of velocities which are has deepness until 30 m have been inventioned under the 500 m/s. That shows us the ground is consists of vey bad alluvium ingredient. The structure of S wave velocity which shows variations is invented depending on analyzing the fundamental mode of Rayleigh surface waves and deepness with the aim of making data analyze with the method using interpretation of active source MASW. The seismic datas which is found by 12 channel Ras24 seistronix brand seismic recorder have been proceessed. Using the SeisImager computer program With that seismic datas the dispersion curve is made. That inverse solution of the dipersion curve is used as a reference to make prediction for land velocity-frequency curve?s slipping wave velocity.