Kaçak su kullanımının tespitinde veri madenciliği yaklaşımı
Data mining approach for detection illegal usage of water
- Tez No: 268209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bilginin temel yapısını oluşturan veri, son dönemde gelişen veri madenciliği kavramı ile daha bir önem kazanmıştır. Dünyada ve Türkiye'de veri madenciliğine olan ilgi ve yatırım büyük miktarlara ulaşmıştır. Dünyada perakendecilik, e-ticaret, bankacılık, sigortacılık, telekomünikasyon, sağlık ve eğitim alanlarında yaygın olarak kullanılan veri madenciliği, son dönemde Türkiye'de de özellikle marketçilik, banka ve sigortacılık, dolandırıcılık ve hilekarlık tespiti ile e-devlet alanlarında kullanılmaya başlanmıştır.Bu çalışmada, veri madenciliğinin tanımı, kullanım alanları, model ve algoritmaları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Uygulama kısmında ise, kaçak su kullanımı engellemek için il yerel yönetiminin ilgili biriminin gerçek verileri kullanılmıştır. Birinci aşamada veriler düzenlenerek bir veri seti oluşturulmuş, daha sonra bu veri seti uygun model kurularak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistik yöntemler kullanılarak test edilip, işletmenin ileride kaçak su kullanması muhtemel abonelerini tespit etmesine yönelik bir model oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being the basic structure of knowledge, data has gained considerable importance with the emergence of the concept of data mining. Investment and interest in data mining has been growing and already reached big sums in the world as well as in Turkey. Data mining is used worldwide in various social and industrial areas such as retail marketing, e-commerce, banking, insurance, telecommunications, health and education. In Turkey, in recent years it is being utilized especially in the areas of retail marketing, banking, insurance, fraud detection and e-state.In this research, the definition of data mining, the areas of its application, the models and the algorithms have been examined intensively. In the implementation stage, real data taken from city government department that work about usage of water. In the first stage, all data have been restored for creating a data-set then this set has been analyzed by using an appropriate model. The results obtained, have been tested using statistical methods and results making good sense and affecting the relations between the company and members about illegal usage of water.