Yer radarı yöntemi ile Kuzey Anadolu fayının Balıkesir yöresinden geçen kesiminin belirlenmesi
Determination of the part of the North Anatolian fault crossing Balikesir district by the method of ground penetrating radar
  1. Tez No: 268216
  2. Yazar: MURAT SANDALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ülkemiz birçok jeolojik ve tektonik yapının bulunduğu bir coğrafyadadır. Depremler hayatımızın gerçekleri arasındadır. Yaşadığımız alanların emniyetini sağlayabilmek için öncelikle yeraltının iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Bu bağlamda yeraltını en doğru bir şekilde görüntüleyecek sistemler ve buna bağlı yapılacak yorumlar büyük önem kazanmaktadır. Konuyla ilgili birçok yöntem olup, yer radarı yöntemi; son yıllarda elektronik ve bilgisayar teknolojilerinde olan gelişmelere bağlı olarak birçok sahada kullanılan yöntemlerden biri olmuştur.Bilindiği üzere Balıkesir yöresi Türkiye aktif tektonizmasında birçok sistemin bir arada çalıştığı bir bölgedir. Ege horst graben yapısının etkisi ve Kuzey Anadolu Fay Zonunun bir kısmının da bu bölgeden geçmesi bölgenin tektonik aktivite yönünden zengin olmasına sebep olmaktadır.Çalışmada yer radarı yöntemi kullanılarak ana fayı kesen kılcal fay yapılarından bir bölümü kesilmiş ve fay yapılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yer radarı kayıtlarında yapılan düzenlemeler ve veri işlemlerle kayıtlar okunur hale getirilmiş bulunan faylar arazide gözlenmiş faylarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is on a geography that has many geological and tectonic structures. Earthquakes are among the realities of our lives. To ensure the safety of our living space, first you need to know underground well. In this context, the most accurate way of displaying the underground systems and their interpretations are gaining importance.There are many methods for displaying the underground systems and in association with the developments of the electric and computer technologies in recent years, the GPR method has become a method to be used in many areas.As known, Balikesir district, north western Turkey, is a region of active tectonics with many tectonic system in work. Affectof the Graben-Horst structure of the Aegean region and crossing of the part of the North Anatolian Fault within the region have caused high tectonic activity.In the study the small faults that transcutting the main fault are displayed and interpreted for mapping their structural properties through utilizing GPR method. The initial data has been arranged and processed before the analysis in order to make them readable and interpretable. Finally, the interpreted faults are compared to the observed faults.