Microwave assisted extraction of phenolic compounds from tomato and sour cherry pomaces
Domates ve vişne posalarından fenolik bileşiklerin mikrodalga ile özütlenmesi
- Tez No: 268223
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜM ŞÜMNÜ, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, vişne ve domates posalarından toplam fenolik maddenin (TFM) özütlenmesinde mikrodalga yardımlı özütleme metodu ile konvansiyonel ekstraksiyon metodunun karşılaştırılmasıdır. Ayrıca, özütlerin antioksidan aktivitesi (AA) ve fenolik bileşiklerin konsantrasyonları da bulunmuştur. Mikrodalga ile özütlemede, mikrodalga gücünün (400 ve 700 W), çözücü çeşidinin (su, etanol ve etanol-su karışımı), ekstraksiyon süresinin (8-20 dak), çözücü ile katı madde oranının (10, 20 ve 30 ml/g) özütlerin TFM ve AA değişimine etkileri araştırılmıştır. Konvansiyonel ekstraksiyon, farklı çözücü ile katı madde oranları (10, 20 ve 30 ml/g) ve farklı çözücü tipleri (su, etanol ve etanol-su karışımı) kullanılarak 6 saatte gerçekleştirilmiştir.Mikrodalga gücünün 400 W `dan 700 W `a artışıyla, toplam fenolik madde ve antioksidan aktivitesi değerlerinin arttığı görülmüştür. Mikrodalga yardımlı özütlemede, maksimum TFM ve AA değerleri 20 ml/g çözücü-katı oranında gözlemlenmiştir. En yüksek TFM ve AA değerleri, her iki ekstraksiyon metodunda da etanol-su karışımı kullanılarak elde edilmiştir. Domates posası özütlerinde en yüksek TFM ve AA mikrodalga ile özütlemede 700 W güç seviyesi, etanol-su karışımı, 20 ml/g çözücü-katı oranı ve 14 dakika özütleme süresi kullanılarak, sırasıyla 3.76 mg GAE/g numune ve 4.84 mg DPPH/g numune olarak bulunmuştur. Domates posası özütünde bulunan başlıca fenolik asitler gentisik asit ve vannilik asittir. Vişne posası özütleri için, en yüksek TFM ve AA, mikrodalga ile özütlemede 700 W mikrodalga gücü, 20 ml/g çözücü katı oranı, etanol-su karışımı ve 12 dakika özütleme süresi kullanılarak sırasıyla 14.14 mg GAE/g numune ve 28.32 mg DPPH/g numune olarak bulunmuştur. Epikateşin vişne posasında başlıca fenolik bileşik olarak görülmüştür. TFM açısından farklı ekstraksiyon metodları arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır. Diğer yandan, AA değerleri ve ana fenolik asitlerin konsantrasyonları mikrodalga kullanıldığında artmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to compare microwave assisted extraction (MAE) and conventional extraction methods for the extraction of total phenolic compounds (TPC) from tomato and sour cherry pomace. Antiradical efficiency (AE) of the extracts and also the concentration of phenolic compounds were determined. In MAE, the effects of microwave power (400 and 700 W), solvent type (water, ethanol and ethanol-water mixture at 1:1 v/v), extraction time (8-20 min) and solvent to solid ratio (10, 20 and 30 ml/g) were studied to observe the change of TPC and AE of the extracts. Conventional extraction was conducted for 6 h using different solvent to solid ratios (10, 20 and 30 ml/g) and solvent types (water, ethanol and ethanol-water mixture at 1:1 v/v).When the power increased from 400 W to 700 W, TPC and AE values increased. In MAE, maximum TPC and AE values were obtained at a solvent to solid ratio of 20 ml/g. The highest TPC and AE values were obtained when the ethanol-water mixture was used for both MAE and conventional extraction. The highest TPC and AE of tomato pomace extracts was determined as 3.76 mg gallic acid equivalent, GAE/g sample and 4.84 mg 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl, DPPH/g sample, respectively in MAE using power level of 700 W, ethanol-water mixture, solvent to solid ratio of 20 ml/g and extraction time of 14 min. The major phenolic acids detected in tomato pomace extract were gentisic acid and vannilic acid. For sour cherry pomace extracts, the highest TPC and AE was found as 14.14 mg GAE/g sample and 28.32 mg DPPH/g sample, respectively in MAE using power level of 700 W, solvent to solid ratio of 20 ml/g, ethanol-water mixture and extraction time of 12 min. Epicatechin was found to be the major phenolic acid in sour cherry pomace. There was no significant difference in different extraction methods in terms of TPC. On the other hand, AE value and concentration of major phenolic acids of tomato and sour cherry pomace increased when MAE was used.