Fuerte ve Hass çeşidi avokado meyve ve çekirdek kabukları ile yapraklarından fenolik bileşiklerin mikrodalga destekli ekstraksiyonunda işlem parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of process parameters in the microwave-assisted extraction of phenolic compounds from Fuerte and Hass avocado fruit peels, seed coats and leaves
- Tez No: 784656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU AYDIN, PROF. DR. GÜLCAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Avokadonun (Persea americana Mill.) yaygın olarak bilinen Fuerte ve Hass çeşitlerinin atıkları olan yaprakları ile meyve ve çekirdek kabuklarının biyoaktif bileşenlerce zengindir. Bu çalışmada, yanıt yüzey metodu (RSM) ve merkezi karma tasarımı (Central Composite Desing, CCD) ile Fuerte ve Hass çeşidi avokadoların yaprakları ile meyve ve çekirdek kabuklarından fenolik madde ekstraksiyonunda mikrodalga destekli ekstraksiyon (MAE) işlem parametrelerinin optimize edilmesi hedeflenmiştir. Fuerte ve Hass çeşidinin yapraklar ile meyve ve çekirdek kabuklarının ekstraksiyon verimi (%) ve toplam fenolik madde içeriği (μg GAE/g ekstrakt) bakımından değerlendirildiğinde işlem koşullarından sıcaklık, süre ve katı/çözücü oranı optimum değerleri sırasıyla Fuerte çeşidi yaprakta 60 °C'de 5 dk ve 1 g kuru yaprak/100 mL su oranında, meyve kabuğunda 39 °C'de 5 dk ve 1 g kuru kabuk/100 mL su oranı ile çekirdek kabuğunda 60°C'de 5 dk 1.66 kuru çekirdek kabuğu/100 mL su oranında tespit edilmiştir. Hass çeşidinde ise yaprakta 47°C'de 5 dk ve 1.13 g kuru yaprak/100 mL su oranında, meyve kabuğunda 60°C'de 5 dakika ve 1 g kuru kabuk/100 mL su oranı ile çekirdek kabuğunda 60°C'de 5 dakika ve 4.28 kuru çekirdek kabuğu/100 mL su oranında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fuerte and Hass are widely known avocado varieties. Their fruit and seed shells and leaves, which are the wastes of avocado fruits, are rich in bioactive components. In this study, it was aimed to optimize the microwave assisted extraction (MAE) process parameters of phenolic compounds from the fruit and seed shells and leaves of Fuerte and Hass avocado varieties using the response surface method (RSM) and central mixed design (CCD). In terms of extraction yield (%) and total phenolic content (μg GAE/g extract) of fruit and seed shells and leaves of Fuerte and Hass avocados optimum extraction conditions were evaluated based on temperature, time and solid/solvent ratio and the optimized processing conditions were found for Fuerte's fruit and seed shells and leaves as 60 °C 5 min and 1 g dw leaf/100 mL, 39 °C, 5 min and 1 g dw peel/100 ml water and 60 °C for 5 min 1.66 dw coating/100 ml, respectively. Similarly the optmized conditions for Hass's fruit and seed shells and leaves optimazed comditions were determined as 47 °C, 5 min and 1.13 g dry leaves/100 mL water, 60 °C 5 min and 1 g dry peel/100 mL and 60 °C, 5 minutes and 4.28 dry coating/100 mL water, respectively.