Development of a SCADA control system for a weighing and bagging machine
Tartım ve paketleme makinası için bir SCADA kontrol sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 268231
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasında, şeker fabrikalarında kullanılan tartım ve paketleme makinasınıntartım doğruluğunu iyileştirmek için bir prototip tasarlanmıştır. Bazı önlenemeyenfabrika koşulları tartım ve paketleme makinasının hatalı tartım yapmasına nedenolmaktadır. Bu çalışmada üretilen prototip ise bu hataları düzeltmek üzere bir kalitekontrol ünitesi gibi çalışarak çuvallardaki fazla şekeri alacak eksik şekeri isedolduracak şekilde tasarlanmıştır. Montaj kolaylığı ve küçük olması açısındanprototip uygulaması mevcut 50 kilogramlık çuvallar yerine 1 kilogramlık çuvallardüşünülerek yapılmıştır.Hatalı tartımı düzeltmek üzere şeker çekme ve doldurma işlemleri, istatistiksel analizile elde edilen verilere dayanılarak tasarlanan bir hazneden sağlanmaktadır. Emiş içinvakum kullanılmıştır, dolum ise bir küresel ventil ile gerçekleştirilmektedir.Haznenin yukarı ve aşağı hareketini pnömatik bir silindir sağlamaktadır. Tartımbilgileri bir yük hücresi ve indikatör aracılığı ile alınmıştır. Tüm bu cihazlarınkontrolü ise PLC donanımı ve SCADA ara yüzü ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a prototype is designed in order to improve the weighingaccuracy of the weighing and packaging machine that used in sugar factories. Theunavoidable factory conditions cause weighing and packaging machine to doweighing errors. In order to correct these errors, the prototype produced in this studywas designed as a quality control unit which will take the excess sugar and fill thedeficient sugar in the sacks. Because of being small and having an easy installation,the application of the prototype was done considering 1-kilogram bags rather thanavailable 50-kilogram ones.So as to correct the faulty weighing, sugar extraction and filling processes areprovided from a bunker which is designed on the basis of data obtained by statisticalanalysis. For suction, vacuum is used and filling is realized by a ball valve. Upwardsand downwards movement of the bunker is carried out with a pneumatic cylinder.Weighing information is received via a load cell and an indicator. Control of all thesedevices is provided by PLC hardware and SCADA interface.