Design, development and manufacturing of an all terrain modular robot platform
Her türlü arazi koşulunda gidebilen modüler bir robot platformunun tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi
- Tez No: 268230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. BUĞRA KOKU, YRD. DOÇ. DR. E. İLHAN KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde ticari uygulamalarda olduğu kadar eğitim ve araştırmalarda da kullanılma potansiyeline sahip, esnek çok amaçlı ve her türlü arazi koşulunda hareket edebilen modüler bir robot platformu yaratılması amaçlanmaktadır. Bu robot platformunu geliştirilmesi sırasında, mümkün olduğunca fazla ticari ürünleri kullanarak, maliyetin düşük tutulması, bakım imkanlarının arttırılması ve kullanılan ticari parçalardaki iyileştirmelerden faydalanılması amaçlanmaktadır. Modülerlik, kendi başına da otonom olan iki tekerli temel bir modülün tasarlanmasıyla elde edilmiştir. Bu modül, içlerine motor gömülmüş olan iki tekerden oluşmaktadır. Önerilen temel modülün birçok farklı uygulamaya uygun çeşitli robot konfigürasyonlarına olanak sağladığı gösterilmiştir. Bu farklı robot konfigürasyonlarından bir tanesinin detay tasarımı ve üretimi sunulmuştur. Üretilen robot platformunun performans testleri yapılmış ve önerilen modüler yaklaşımın etkinliği ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to create a flexible multi-purpose modular all terrain robot platform, which has the potential to be used in commercial applications as well as in education and research. In developing this robot platform, it is aimed to use readily available commercial products as much as possible in order to keep the cost of the product low, increase maintainability, and benefit from the improvements made to these components in time. The modularity is attained by designing a two wheeled base module which is autonomous on its own. This base module is composed of two wheels where, the motors located inside these wheels. It is shown that the proposed base module facilitates the configuration of various robots to suit the needs of diverse applications. Detailed design and manufacturing of one of various possible configurations is presented. Performance tests are conducted on this robot configuration and effectiveness of the proposed modular approach is justified.