Endüstriyel bir doğal gaz kompresör istasyonu için SCADA sisteminin geliştirilmesi
Development of SCADA system for a industrial natural gas compressor station
- Tez No: 583519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖKKEŞ FATİH KEÇECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada endüstriyel bir doğal gaz kompresör istasyonu için SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bilindiği üzere enerji stratejik özelliği olan bir olgudur. Enerjiye gereksinim; tüm insanlar, ülkeler ve medeniyet için başat nitelik taşımakta olup, yadsınamaz önem arz etmektedir. Bu enerji kaynaklarından en önemli olanlarından biri de kuşkusuz doğal gazdır. Doğal gazın tüketicilere güvenli bir şekilde ulaştırılması için de kompresör istasyonları inşa edilmiştir. Boru hattı kapasitesinin korunması ve kullanılabilir olmasını sağlamak için gaz kompresör istasyonunun emniyetli ve verimli bir şekilde çalışması şarttır. Bunun için de SCADA sistemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada endüstriyel bir doğal gaz kompresör istasyonu için, istasyonda meydana gelen çok yüksek/düşük çıkış basıncı, istasyon içinde yangın, gaz kaçağı tespiti, voltaj arızaları, yüksek çıkış sıcaklığı gibi durumlarda gerekli uyarıları veren SCADA sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) system for an industrial natural gas compressor station. As it is known, energy is a phenomenon with strategic features. The need for energy; it is a dominant feature for all people, countries and civilization and is undeniably important. One of the most important of these energy sources is undoubtedly natural gas. Compressor stations have also been built to deliver natural gas to consumers safely. The gas compressor station must operate safely and efficiently to ensure that pipeline capacity is maintained and usable. SCADA systems are used for this purpose. In this study, compressor station is monitored and controlled by using DeltaV program which is one of SCADA programs. During this period, the system gave the necessary warning in cases such as very high / low outlet pressure, fire inside the units, gas leak detection, voltage failures and high outlet temperature.