Evaluation of resilient modulus estimation methods for asphalt mixtures based on laboratory measurements
Esneklik modülü tahmin yöntemlerinin laboratuvar deney sonuçlarina dayanarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 268233
  2. Yazar: CANSER DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Esneklik modülü bağlayıcılı be bağlayıcısız üstyapı malzemeleri için dinamik tekrarlı yükler altında elastik davranışını gösteren bir özelliktir. Esneklik modülü üstyapı malzemelerinin kalınlık dizaynı yapılırken kullanılan yapısal dayanımını göstermesinden dolayı üstyapı için önemli bir parametredir. Türkiye'de tabaka kalınılk dizaynı yapılırken esneklik modülü yayınlanmış çeşitli kaynaklardan ampirik olarak alınır. Ampirik olarak elde edilen bir tabaka modülünün kullanılması üstyapının yapısal dayanımını ve toplam maliyetini direk olarak etkileyen hatalı dizayn sonuçlarına neden olabilir. Bu çalışmada bitümlü karışımların esneklik modülleri, sekiz farklı karışım için laboratuvarda indirek çekme deneyi ile ölçüldü. Numunelerin ölçülen modülleri agrega ve bitüm özelliklerini kullanan çeşitli ampirik yöntemlerle tahmin edilen değerlerle karşılaştırılılmıştır. Her bir tahmin yönteminin değerlendirilmesi, doğruluk derecesine bağlı olarak sunulmuştur. Sonuçlar, Witczak tahmin denklemlerinin deney ölçümlerine en yakın sonuçları verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Resilient modulus is a property for bound and unbound pavement materials characterizing the elastic behavior of materials under dynamic repeated loading. Resilient modulus is an important design parameter for pavement structures because it represents the structural strength of pavement layers through which the thickness design is based on. In Turkey, the layer thickness design is performed using resilient modulus determined empirically from various published sources. Determining a layer modulus using empirical methods causes inaccurate design solutions, which directly affects the structural performance and the overall cost of pavement construction. In this study, the resilient moduli of bituminous mixtures are measured in the laboratory by the indirect tensile test procedure for eight asphalt concrete samples according to NCHRP and ASTM procedures. The measured moduli of samples based on the two procedures are compared with the predicted values calculated from various empirical methods using aggregate and binder properties. An evaluation of each estimation method is presented on the basis of its accuracy level. The results show that the Witczak predictive equation produces the closest estimation to the modulus of samples for both laboratory measurement methods.