Institutionalization of construction firms: Turkish contractors' experience
İnşaat şirketlerinin kurumsallaşması: Türk müteahhitlerin deneyimleri
- Tez No: 268234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. M. TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Literatürdeki kurumsallaşma çalışmaları genellikle aynı işi tekar eden sektörler üzerinde yapılmıştır, ki bu sektördeki firmalar literatürde geliştirilmiş kurumsallaşma işleyişine diğer sektördeki firmalardan daha yatkındırlar. Bu çalışmada, Türkiye'deki inşaat şirketlerinin kurumsallaşmaya olan düşük yatkınlığnın nedenleri ele alınmıştır. Literatürde en çok bahsedilen, kurumsallaşmanın önündeki iki engel, firmaların değişime olan direnişi ve kurucu ailenin firmayı etkileyen davranışlarıdır. Bu yüzden aile şirketleri ve bu şirketlerin firma işleyişindeki etkileri de, işin büyümesi ve kurumsallaşma işleyişiyle birlikte bu tezin kapsamına alınmıştır. Gerçekleştirilen görüşmeler; kurumsallaşma algısının seviyesini, firmaları kurumsallaşmaya iten faktörleri, firmaların kurumsallaşmak için kurduğu sistemleri ve kurumsallaşma sonucunda elde ettikleri deneyimleri belirlemek için hazırlanan bir ankete dayandırılmıştır. Görüşme yapılan yirmi bir müteahhit firma da %70'i hala 1. kuşak tarafından yönetilen Türkiye'deki inşaat firmaları gibi yönetildiği için, bu çalışma Türkiye'deki inşaat firmalarına ışık tutar niteliktedir.Elde edilen sonuçlara göre iş hacminin artması, inşaat firmalarını, kurumsallaşma sistemlerinin bir çoğunu uygulamaya iten en önemli faktördür. Genel olarak inşaat firmaları, içinde bulundukları, geçici ve özgün inşaat projelerinin oluşturduğu, rekabet seviyesi yüksek ve belirsiz koşullar içeren sektörün gerektirdiği esnek firma yapısını korumayı, yüksek seviyedeki kurumsallaşmadan daha çok benimsemektedirler. Ek olarak, kurumsallaşmanın, aile-firma ilişkilerini düzenlemekten çok, şirket içi kontrol seviyesini arttırmak için uygulanıyor olması, sürdürülebilirliğin aile tarafından büyük bir riske atılmasıne neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Literature studies on institutionalization are mainly predicated on repetitive work performing sectors, in which firms are more prone to developed institutionalization processes in literature. But, in this study, it is aimed to examine reasons behind low tendency of construction firms to institutionalization process in Turkey. In literature, two main obstacles against institutionalization are shown as firms? resistance to change and founder family acts on firm. So, family businesses and their effects on firm operations are also included to this study?s scope, with business growth and institutionalization process. Conducted interviews are based on a questionnaire which is prepared to identify; cognition level of institutionalization, factors leading firms to institutionalization, firms? established system perform in the name of institutionalization and finally summarize experiences firms gained from institutionalization process. Twenty-one interviewed contractor firms enlightens acts of construction firms in Turkey, because like interviewed firms, 70% of construction firms in Turkey is still governed by 1st generation.Results indicate that construction firms seem to apply most of the systems offered by literature for institutionalization because of rapid business growth. In general they refuse a high institutionalization level because of construction projects? temporary and unique nature, causing a highly competitive and uncertain sector requiring a highly flexible firm structure. Institutionalization is mainly processed to enhance control, it is not considered to take place for balancing family and firm relationships. This is because of high family dominancy in firms, leading to a highly jeopardized sustainability.