Sultandağı fay sisteminin derin yapısının manyetotellurik ve gravite verilerinin iki boyutlu ters çözü mü ile araştırılması
Investigation of the deep structure of the sultandaği fault system by two dimensional inversion of magnetotelluric and gravity data
  1. Tez No: 820234
  2. Yazar: SİMAY GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAR ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez ve tezin desteklendiği projeler kapsamında, Sismolojiden sonra en derin araştırma derinliğine sahip olan jeofizik yöntemlerden biri olan Manyetotellürik yöntem ve Gravite yöntemi kullanılmıştır. Bu tezde, önceki çalışmalar ışığında, Sultandağı Fay Sitemi üzerinde yer alan Eber Gölü ve Akşehir Gölü arasında kalan bölgede 6 profil boyunca toplam 54 istasyonda manyetotellürik ölçümler alınmış, ve zaman serisi analizi yapılmıştır. Fourier dönüşümü ile frekans ortamı Görünür özdirenç ve Empedans fazı hesaplanmıştır. Veriler, 2B ters çözüm yapılmıştır. MT verilerinin 2B ters çözümünün yapılabilmesi için, yer elektrik doğrultusunun belirlenmiştir. Yer elektrik doğrultusuna döndürülen veriler, Afyon Kocatepe Üniversitesi, JUAM Müdürlüğü lisanslı 'WinGLink' yazılımı ile ters çözüm yapılmış ve Özdirenç modelleri elde edilmiştir. Ek olarak, bölgede MTA tarafından ölçülmüş gravite verileri, tez kapsamında alınmıştır. Gravite verilerine, süreksizlik geçişleri için türev yöntemleri ve fayların derinliğinin belirlenmesi için aşağı uzanım yöntemleri uygulanmıştır. MT modelleri ile karşılaştırma yapmak ve bölgedeki alüvyon derinliğinin kestirimi için 'WinGLink' yazılımı ile 2B modelleme yapılarak yoğunluk modelleri elde edilmiştir. Bu bilgiler ışığında, modeller yorumlanarak bölgenin tektoniğinin ve sismojenik zonun derinliğine yönelik yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis and the projects it is supported by, two of the geophysical methods with the deepest research depth after Seismology, namely the Magnetotelluric method and the Gravity method, have been utilized. Within this thesis, a total of 54 magnetotelluric measurements were taken along 6 profiles in the region between Eber Lake and Akşehir Lake, which is situated on the Sultandağı Fault System. Time-series analysis was conducted on the collected data, and using Fourier transformation, the frequency domain Apparent Resistivity and Impedance Phase were calculated. The data were subjected to 2D inversion to derive MT models. In order to perform the 2D inversion of the MT data, the direction of the telluric current was determined. The data, rotated according to the direction of the telluric current, were subjected to inversion using the licensed 'WinGLink' software at Afyon Kocatepe University, JUAM Directorate, to obtain Resistivity models. Additionally, gravity data measured by MTA (Mineral Research and Exploration General Directorate) in the region were obtained as part of this thesis. Derivative methods for identifying discontinuities and downward continuation methods for determining fault depths were applied to the gravity data. Density models were obtained by performing 2D modeling with 'WinGLink' software for comparison with the MT models and estimating the depth of the alluvium in the region. Based on these findings, the models were interpreted, and comments were made regarding the tectonics of the region and the depth of the seismogenic zone.