Natural language query processing in ontology based multimedia databases
Ontoloji tabanlı multimedya veritabanlarında doğal dil sorgu işleme
  1. Tez No: 268259
  2. Yazar: FİLİZ ALACA AYGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KESİM ÇİÇEKLİ, DOÇ. DR. İLYAS ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez kapsamında, MPEG-7 tabanlı alan ontolojilerini anlamsal ve uzay-zamansal sorgulamak için bir doğal dil sorgu arayüzü geliştirilmiştir. Sistemde sorgulanan temel ontoloji, alan ontolojilerini Rhizomik MPEG-7 ontolojisine ekleyerek oluşturulur. Kullanıcı sistemde kavramsal, kompleks nesne (''VE'', ''VEYA'' ile bağlanmış birden fazla nesne), uzaysal (sağ, sol ...), zamansal (önce, sonra, en az 10 dakika önce, 5 dakika sonra ...), nesnesel yörünge ve yönsel yörünge (doğu, batı, güneydoğu ..., sağ, sol, yukarı ...) sorguları yapabilir. Bununla birlikte, kullanıcının negatif anlam taşıyan sorgu yapabilmesini sağlamak amacıyla, doğal dil sorgu cümlesindeki negatif anlamlar tespit edilir. Kullanıcı sisteme doğal dilde bir sorgu cümlesi girdiğinde, bu cümle link ayrıştırıcı kullanılarak çözümlenir. Sorgu tipine göre, sistemde önceden tanımlı olan kurallar kullanılarak, sorgu cümlesinden nesneler, nesne özellikleri, uzaysal, zamansal, ve yörüngesel ilişkiler, zaman filtresi ile zaman bilgileri çıkarılır. Çıkarılan bilgiler kullanılarak, doğal dil sorgu cümlesi, SPARQL sorgu cümlesine çevrilir. SPARQL sorgusu ontoloji üzerinde çalıştırılır. Elde edilen sorgu sonuçları, nesneler arasında uzaysal, zamansal, ve yörüngesel ilişkiyi hesaplamak için kullanılır. Sorgu cümlesinde sorulan ilişkiyi sağlayan sonuçlar kullanıcıya gösterilir. Kullanıcı, sorgu sonuçlarını kullanarak multimedia içeriği üzerinde gezinebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a natural language query interface is developed for semantic and spatio-temporal querying of MPEG-7 based domain ontologies. The underlying ontology is created by attaching domain ontologies to the core Rhizomik MPEG-7 ontology. The user can pose concept, complex concept (objects connected with an ''AND'' or ''OR'' connector), spatial (left, right ...), temporal (before, after, at least 10 minutes before, 5 minutes after ...), object trajectory and directional trajectory (east, west, southeast ..., left, right, upwards ...) queries to the system. Furthermore, the system handles the negative meaning in the user input. When the user enters a natural language (NL) input, it is parsed with the link parser. According to query type, the objects, attributes, spatial relation, temporal relation, trajectory relation, time filter and time information are extracted from the parser output by using predefined rules. After the information extraction, SPARQL queries are generated, and executed against the ontology by using an RDF API. Results are retrieved and they are used to calculate spatial, temporal, and trajectory relations between objects. The results satisfying the required relations are displayed in a tabular format and user can navigate through the multimedia content.