Using semantic web services for data integration in banking domain
Bankacılık alanında veri entegrasyonu için anlambilimsel web hizmetlerinin kullanılması
- Tez No: 268260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kurum içi veri entegrasyonunun merkezileştirilmesi için anlambilimsel model odaklı bir dönüşüm mekanizması geliştirildi. Böyle bir mekanizma bankacılık alanında özellikle önemli olduğundan dolayı, bu çalışma için bankacılık alanı seçildi. İşaretlemelere temel oluşturması için yeni bir alan ontolojisi oluşturuldu. Mevcut web hizmeti tanımlarından faydalanabilmek için aşağıdan-yukarıya bir yaklaşım tercih edildi. Sözdizimsel web hizmetlerinin XML cevapları ile anlambilimsel model kavramları arasındaki dönüşümler dönüşüm dosyalarında tanımlandı. Soyutlama ve yeniden kullanılabilirliği artırmak için dönüşüm dosyaları ayrı bir merkezi dönüşüm havuzunda saklandı ve çalıştırıldı. Dönüştürülmüş RDF verisini saklamak için bir RDF-Deposu geliştirildi. Anlambilimsel modelin çıkarım yapma gücünü ortaya çıkarmak için RDF-Deposu üzerinde anlambilimsel sorgular çalıştırıldı.
Özet (Çeviri)
A semantic model oriented transformation mechanism is developed for the centralization of intra-enterprise data integration. Such a mechanism is especially crucial in the banking domain which is selected in this study. A new domain ontology is constructed to provide basis for annotations. A bottom-up approach is preferred for semantic annotations to utilize existing web service definitions. Transformations between syntactic web service XML responses and semantic model concepts are defined in transformation files. Transformation files are stored and executed in a separate central transformation repository to enhance abstraction and reusability. An RDF-Store is implemented to store transformed RDF data. Inference power of semantic model is exposed by executing semantic queries in the RDF-Store.