Improving throughput by traffic aware routing in non-transparent ieee 802.16J networks
Saydam olmayan ıeee 802.16J ağlarında trafiğe duyarlı yönlendirme ile veri kapasitesini yükseltme
- Tez No: 268261
- Danışmanlar: DR. CEVAT ŞENER, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
WiMAX son mil geniş bant kablosuz İnternet erişimi sağlayan yakın geleceğin iletişim teknolojisidir. IEEE Std 802.16-2009 kabul görmüş en güncel WiMAX standardıdır. Bu standart sabit ve mobil geniş bant ağ erişimini belirlemektedir. Standart mobil ve baz istasyonu olmak üzere iki çeşit istasyon türü tanımlamaktadır. Baz istasyonunun omurga ağına kablolu bağlantısı bulunur ve mobil istasyonlara geniş bant kablosuz ağ yayını yapar. Kesintisiz kablosuz iletişim için mevcut standart birçok baz istasyonu kurulumu gerektirmektedir. Arazi koşullarında böyle bir kurulum yapmak mümkün olmayabilir. IEEE 802.16j Sekmeli Röle iyileştirmesi, uygun maliyetli röle kullanımıyla kapsama alanını genişletmeyi ve veri kapasitesini yükseltmeyi sağlar. Rölelerin saydam ve saydam olmayan iki türlü çalışma modu vardır. Saydam modda mobil istasyonlar sadece veri aktarımını daha kaliteli röle bağlantılarıyla yaparlar. Saydam olmayan röleler, yönetim paketleri gönderme özelliğine sahip olduklarından, kapsama alanını genişletme amaçlı da kullanılırlar. Taktik saha iletişim ağı gibi özel iletişim ağlarında, abonelerin aynı alan içerisindeki diğer abonelerle veri iletişimi İnternet trafiğinden daha yoğun olabilir. IEEE 802.16j Sekmeli Röle ağlarında, kullanıcıların ağ trafiği baz istasyonuna kadar iletilip; baz istasyonu hedef istasyona veriyi yönlendirir. Bu çalışmada ortak röleye sahip, iletişim içerisinde olan abonelerin veri trafiğinin rölelerden yönlendirilmesi anlatılacaktır. Trafiğin akış yönüne göre mobil istasyonlar için yol seçme yöntemi önerilecektir. Bu önerme sayesinde, mobil istasyonlar alan içi görüşme yaptıkları istasyonlarla ortak rölelere bağlanmaları sağlanacaktır. Sonuç olarak ağdaki veri iletim hacmi artırılacak ve paket gecikmeleri azaltılacaktır.
Özet (Çeviri)
WiMAX is one of the rising communications technology which enables last mile broadband mobile wireless Internet connectivity. IEEE Std 802.16-2009 is the last accepted standard which targets mobile and fixed wireless broadband access. The standard defines two types of stations which are base and mobile stations. A base station has a wired connection to backhaul network and gives broadband wireless service to mobile stations. This communication architecture requires dense deployment of base stations to provide communication without interruption. IEEE 802.16j standard which is an amendment to IEEE 802.16, introduces Multihop Relaying for increasing coverage and throughput. Deployment of relay stations, where the backbone network does not exist, is a cost effective solution. Two modes of operations are defined for relay station: transparent mode and non-transparent mode. Relays in transparent mode, are deployed for improving signal quality, so that mobile stations can use relay link for increasing throughput. In non-transparent mode, relays can send management packets, so that mobile stations, which are not in the direct reach of a base station, can connect to network through relay stations. In domain specific networks main data traffic is caused by the communication between subscribers in same region. In IEEE 802.16j Networks, each network packet is sent to a base station, and that base station forwards the packet to destination in such cases. In this thesis shortcut routing scheme is proposed as sending packets to destination directly through relay station for data traffic between two subscribers with a common relay. With shortcut routing, network throughput is increased by preventing links at higher layer in topology from becoming bottleneck. Moreover, by traversing fewer hops, latency decreases. We also propose traffic aware path selection method, where a path will more.