Dört noktasından viskoelastik mesnetli rijit gövdeli bir sistemin harmonik ve darbe kuvvetleri etkisi altında optimum yay ve sönüm değerinin teorik ve deneysel olarak bulunması
Finding optimum spring and damper coefficent theoretical and experiental for the viscoelastic supported system which is under harmonic force and impuls force
- Tez No: 268279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bir çok endüstriyel makinenin olduğu gibi, eksantrik preslerin problemlerinden biri detitreşimlerdir. Oluşan titreşimin çevreye iletilmemesi, üretimin hızlı ve hatasız olabilmesi içineksantrik preslerin titreşimlerinin izole edilmesi önemlidir.Bu çalışmada bir eksantrik presinmaruz kaldığı zorlayıcı kuvvetler sonucu ortaya çıkan titreşim hareketleri incelenmiş; Düşeyyöndeki hareket, kafa vurma hareketi, yalpalama hareketi ve zemine iletilen kuvvet gözönünde bulundurularak yay ve sönüm katsayıları optimize edilmiştir.Ayrıca oluşturulan plak modelinin zorlanmış titreşimleri incelenmiştir. Bu amaçla kare plağınserbest titreşim karakteristikleri, sinüsoidal bir kuvvetle yüklenmesi ve darbe durumundakizorlanmış titreşim davranışları incelenmiş, alınan ölçümler ve çizilen grafiklerkarşılaştırılmıştır.Viskoelastik sönümleme ve histeretik sönümleme çalışmada uygulanan pasif titreşim kontrolüyöntemleridir.
Özet (Çeviri)
One of eccentric presses? problem is vibration like most of industrial machine. Vibration isolationis very importanat for qualified and fast production. In present study, forced vibration ofviscoelastic point-supported elastic plates is analysed. Firstly, free and forced vibrations of steadystate response to a sinusoidally varying force affecting at the center of a point-supported elasticplate of square shape is analyzed.Also plate?s forced vibration is analyzed. In this purpose, forced vibration characteristics undersinusoidal impact and impuls impact of square plate?s vibration behaves are analyzed, analiticresults and ampiric results are compared. In this study viscoelastic damping and histereticdamping are used as passive vibration method