Bir termik santralin ekserji analizi
Exergy analysis of a thermal power plant
  1. Tez No: 268293
  2. Yazar: FATİH ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA BURCU TÜMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de çalışmakta olan bir termik santralin II. ünitesine termoekonomik metodu uygulanarak ünite ekipmanlarının her birinin termoekonomik analizi ve değerlendirilmesi yapılmıştır.Yapılacak olan analizin daha kolay anlaşılması için başlangıçta genel termodinamik kavramları ve bağıntıları özetlenmiştir. Daha sonra enerji, ekserji, ekserji komponentleri ve termoekonomik hesaplama yöntemi bağıntıları ile verilerek özetlenmiştir.Uygulama bölümünde ise termik santralin ünitesinde belirlenen yirmi yedi düğüm noktasının termodinamik özellikleri belirlenmiş, bu belirlemelere göre her bir düğümün enerji ve ekserji değerleri hesaplanmıştır. Bulunan sonuçlar ile her ekipmanın ayrı ayrı enerji ve ekserji dengeleri kurularak ortalama ekserji maliyetleri belirlenmiş, kayıp ve tahrip olan enerji ve ekserjiler bulunmuş, yok olan ekserji oranı belirlenerek eksergoekonomik faktörler çıkarılmıştır. Bütün bu verilerin doğrultusunda sonuçlar grafiksel olarak değerlendirilmiş ve ekipmanlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır.Son kısmında ise sonuçlar arasında bağlantı kurularak düzeltme yapılabilecek ekipmanlar belirtilerek çözüm önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study thermoeconomic analysis and evaluation of each unit of a thermal power plant, running in Turkey, is done to II. unit by applying the method of thermoeconomic.In order to make it easier to be understood general thermodynamic concepts and correlations of the analysis which is going to be done are summerized from the beginning. Then energy, exergy, components of exergy and correlations of thermoeconomic calculation methods have been summarized.In application section, thermodynamic features of twenty seven knot points detected at unit of thermal power plant have been defined, each knot?s energy and exergy values have been calculated according to the findings. With the results gained, every equipment avarage exergy costs have been determined by setting energy and exergy balances, lost and destroyed energy and exergies have been found, exergoeconomic factors have been put out by determining the eliminated exergy ratio. Results have been evaluated graphically and equipments have been compared to each other according to these data.At the last part solution offers have been given by determining editible equipments by making a connection among results.