Değiştirilebilir sıkıştırma oranına sahip bir sıkıştırma ateşlemeli motorda diesel-biodiesel karışımlarının motor performansına ve emisyonlarına etkisinin araştırılması
Research of the effect of diesel-biodiesel blend ratio on performance and tail pipe emissions of a variable compression ratio compression ignition engine
- Tez No: 268292
 - Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Artan enerji gereksinimi ve çevre kirliliği, doğa ile dost alternatif enerji kaynaklarına olan ilgiyi artırmıştır. Fosil enerji kaynaklarının sonlu olması, yeni ve yenilenebilir kaynakların araştırılmasını zorunlu hale getirmiştir.İçten yanmalı motorlar günümüzde halihazırda birincil enerji dönüşüm makineleridir. Bu kapsamda içten yanmalı motorlarda kullanılabilecek alternatif enerji kaynaklarının araştırılması büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada dört zamanlı, su soğutmalı, doğal emişli,tek silindirli bir dizel motorda sıkıştırma oranı ve yakıt karışım oranları değiştirilerek motor performansının ve egzoz emisyonlarının değişimi araştırılmıştır. Yakıt olarak sırasıyla %100 motorin (D), %20 biyodizel ? %80 motorin (B20) ve %50 biyodizel ? %50 motorin (B50) karışımları ve %100 biyodizel kullanılmıştır. Deney seti üzerindeki aparat vasıtasıyla sıkıştırma oranı 13:1 ile 22:1 değiştirilebilmektedir.Her yakıt ve sıkıştırma oranı için öncelikle motorun performans davranışı araştırılmış daha sonrasında ise belirlenen yük şartı altında rejim halinde deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneyler esnasında motorun ürettiği güç, yakıt tüketimi, gaz emisyonları(CO, CO2, HC, O2, NOx), duman koyuluğu ve silindir içi basınç değişimi kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing energy demand and environmental concerns focused to the attention for renewable energy sources instead of fosil fuels. Research of alternative and renewable energy sources increased due to limited sources of fosil fuels. Internal combustion engines are already the primary enegry conversion machines. From this perspective it?s very important to search about alternative energy sources which can be effectively used in internal combustion engines.A four stroke,water cooled, single cylinder, naturally aspirated, variable compression ratio engine was used as test engine and different fuel blends investigated at several compression ratio values. Neat diesel fuel, 20% biyodiesel-80%diesel fuel blend, 50% biyodiesel-50%diesel fuel blend and neat biodiesel was used as fuel. Compression ratio of the engine was varied from 13:1 to 22:1 values.Performance of internal combustion engine for different fuels and compression ratios was invastigated initially for determining long-term experiment load condition than experiments were carried out at steady-state operating conditions. Brake power, fuel consumption, gaseous emissions (CO, CO2, HC, O2, NOx), smoke intensity and in cylinder pressure signals were noticed.