Ulaştırma yapılarının ekonomik yapılabilirlik analizi: Bağcılar Tavukçu Deresi uygulaması
Economic feasibility analysis of transportation facilities: An application on Bağcılar Tavukçu Deresi road
  1. Tez No: 268324
  2. Yazar: GÜRKAN ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Economics, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İstanbul'da son yıllarda ulaştırma konusunda pek çok proje planlanmış ve uygulamaya geçmiştir. Bir yandan da yeni projeler planlanmaktadır. Genel olarak bu projelerin planlama aşamasındaki değerlendirmelerde etkili bir fayda maliyet analizi yapılmamaktadır. Daha çok genel kanılar ve önceki projelerden edinilen tecrübelere dayanılarak projeler hakkında kararlar verilmektedir. Başka bir deyişle projeler planlanırken, parasal değerler hakkında detaylı analizler yapılmamaktadır. Halbuki iyi planlanmayan bir yatırım uzun vadede faydadan çok zarar getirebilir. Bu tezde, ulaştırma projelerinde (özellikle karayolu) fayda maliyet analizi çalışmasının nasıl yapılacağı anlatılmış ve bir örnek ile durum pekiştirilmiştir. Fayda maliyet analizi örneği yapılırken mevcut durumdaki sayım değerleri ışığında Vissim programı kullanılarak Bağcılar Tavukçu Deresi yolu üzerinde mevcut ve üç adet alternatif senaryo modellenmiştir. Vissim programından alınan sistem performansı değerleriyle fayda maliyet analizi yapılmıştır. Fayda maliyet analizi örneğinde iki büyüklük dikkate alınmıştır. Bunlar günlük yapılan taşıt saati ve günlük yapılan taşıt mesafesi değeridir. Ayrıca yapının inşaat ve bakım maliyetleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak mevcut durum ile üç farklı alternatif karşılaştırılmış projenin yapılıp yapılmaması hakkında fikir ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In İstanbul, many transportation projects have been planned and deplayed especially in recent years and new projects are also being planned. For evolution in the planning stage of projects, general engineering judgment and experiences are used instead of making a benefit cost analysis. In other words, while projects are being planned, detailed analysis?s of monetary values are not made. However any investment which is not well planned may bring disadvantage instead of advantage in the long term. In this thesis, the study of cost benefit analysis how to do have been expressed in transportation projects (especially highway projects) is explained and the situation has been consolidated with an example. When making the example of benefit cost analysis, existing and three alternative scenarios have been modeled using Vissim Software on Bağcılar Tavukçu Deresi Road in the light of measurement data is available. Benefit cost analysis has been made with the values of system performance obtained from Vissim Software. Two basic measures have been considered in the example of benefit cost analysis, these are daily vehicle hours traveled and daily vehicle distance traveled. Additionally the construction and maintenance costs of structure were calculated. Finally three different alternatives are compared with the current situation.