Kırklareli ili Vize ilçesi Soğucak köyü yerleşim analizi
Settlement analyzing of Soğucak village of Vize borough in Kirklareli
- Tez No: 268333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu çalışmada Kırklareli ilinin Vize ilçesine bağlı Soğucak Köyü'nün tarihsel süreç içinde gelişimi, geleneksel sivil mimarisinin özellikleri, bu özelliklerin korunması için yapılacak çalışmalar, yeni yapılaşma için gerekli kriterlere ilişkin öneriler yer almaktadır.Birinci bölümde çalışmanın kapsamı ve izlenen yöntem hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde Soğucak Köyü'nün konumu, tarihi, topografik durumu, iklimi ve sosyal-ekonomik durumu incelenmiştir.Üçüncü bölümde koruma alanı ile ilgili analiz çalışmaları yer almaktadır.Dördüncü bölümde Soğucak Köyü yerleşim dokusunun biçimlenme özellikleri incelenmiş ve dokunun tüm özellikleri hakkında bir sınıflanma yapılmıştır.Beşinci bölümde geleneksel yapım tekniği ve malzeme incelenmiştir.Altıncı bölümde özgünlüğünü önemli ölçüde koruyan bir yapı seçilerek mevcut durum analizi yapılarak rölövesi hazırlanmış, yapıdaki hasarlar ve muhdes ekler tespit edilmiştir. Yapının özgün durumuna ait restitüsyon önerisi yapı üzerindeki izlerden yararlanılarak hazırlanmıştır. Restorasyon önerisinde restitüsyon önerisi esas alınmıştır.Son bölümde Soğucak Köyü'nün bugünkü durumu değerlendirilmiş koruma yaklaşımları ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soğucak is a village settlement of Vize Borough in Kırklareli. This project is about, developments in historical period, properties of civil house architecture, studies which will be done preserve these properties and advises for new structuring criterias.Here is the outline of study;Chapter I; describes methods and scope of study.Chapter II; explains position, historical, topographical, climate, social and economical structure of Soğucak Village.Chapter III; contains analysis about research area.Chapter IV; the properties of houses and construction system were examined. As a result of this clasification was made.Chapter V; examines traditional construction systems and materials.Chapter VI; a original house was chosen and itwas analised then prepared building surveys of structure. Damages of structure was determinated.Advises of restitution was prepared with using the original touch. Restitution is the main advise about restoration advise.At Last Chapter; Soğucak Village was evaluated and advised about protection.