Trakya havzası güneybatı ve güneydoğusu senozoyik çökellerinin mikropaleontolojik incelemesi ve tetis-paratetis ilişkisi
Micropaleontological evaluation of cenozoic sediments in southeastern and southwestern margins of Trakya basin and its relation with tethys ocean and the paratethys ocean
- Tez No: 606832
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞAFAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Çalışma, Trakya Havzası güneybatısı ile güneydoğusu kırıntılı çökellerinde ağırlıklı olarak ostrakod faunasına dayandırılarak yapılmış mikropaleontolojik bir araştırmadır. Trakya Havzası'nda Paleozoyik yaşlı temel üzerinde transgresif olarak geçen litolojik birimler tabandan tavana doğru şöyledir: Eosen (Lütesiyen)'de Koyunbaba Formasyonu, (Priaboniyen)'de-Soğucak Formasyonu, (geç Priaboniyen)'de Ceylan Formasyonu, Oligosen (Rupeliyen-Şattiyen)'de Yenimuhacir Grubu'nun Mezardere Formasyonu ve Mezardere Formasyonunun Teslimköy Üyesi, Osmancık ve Danişmen Formasyonu ve Danişmen Formasyonu'nun Taşlısekban ve Pınarhisar üyeleri, üzerine geç Miyosen (Tortoniyen/Pannoniyen-Messiniyen/Ponsiyen)- erken Pliyosen'de uyumsuzlukla gelen Çanakkale Grubu'nun Ergene Formasyonu ve bu formasyonun Çelebi ve Sinanköy üyeleri, Pleyistosen'de uyumsuz Kırcasalih Formasyonu ve üzerinde güncel alüvyonlardır. Çalışma alanında 11 ölçülü stratigrafi kesiti ve MTA Genel Müdürlüğü tarafından açılan 10 sondaj logu alınarak incelenmiş, litolojik, mikropaleontolojik ve paleoekolojik olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada Kırklareli İli'nin Vize İlçesi, Poyralı Köyü ve Pınarhisar İlçesi'ne bağlı Kaynarca Beldesi, Pınarhisar İlçesi'ndeki Hisartaş Madencilik tarafından çalıştırılan kireçtaşı istifi, Edirne İli'ne bağlı Süloğlu ve Lalapaşa Köyü civarı ile Lalapaşa -Edirne yolu üzerindeki Eosen-Oligosen yaşlı seviyeler çalışılmıştır. Edirne İli'nin Uzunköprü, Keşan, Süloğlu İlçeleri veGeçkinli Köyü'ne bağlı Meriç, Küçükdoğanca, Kırköy ve Süleymaniye köyleri civarında, yüzey jeolojisine katkı koyması beklentisi ile MTA Genel Müdürlüğü tarafından açılan 6 sondajın örneklerinin mikropaleontolojik (ostrakod ve mikromollusk) değerlendirilmesi yapılmıştır. Edirne ve Kırklareli illerinin Uzunköprü, Keşan, Süloğlu, Vize ilçelerine bağlı Çavuşlu, Küçükdoğanca, Yağcılar ve Hasbağköy köyleri civarında MTA Genel Müdürlüğü tarafından açılan 4 sondajın örneklerinin mikropaleontolojik (ostrakod ve mikromollüsk) değerlendirilmesi yapılmıştır. Edirne İli'nin Havsa-Uzunköprü ilçeleri arasında ve Lalapaşa İlçesi'ne bağlı bir köy olan Sinanköy'de, dere kenarı ve yol yarmalarından Ergene Formasyonu'na ait örnekler alınmıştır. Çelebi ve Sinanlı üyelerinin birbirleri ile petrografik-mineralojik ilişkileri ve özellikle içerdikleri ostrakod faunasının stratigrafik (kronostratigrafik-litostratigrafik ve paleobiyocoğrafik) olarak benzerlik ve farklılıkları da ilk kez ele alınmış olup, özellikle Sinanlı Üyesi içerisinde tanımlanan ostrakod cins ve türlerinin Paratetis özelliği sunduğu gözlenmiştir. Ayrıca Ergene Formasyonu'ndaki kil ve killi kireçtaşı örneklerine uygulanan X-Işını difraktogramlarındaki yüksek kaolinit ve simektit oranlarının bölgedeki geç Miyosen-Pliyosen sedimanlarındaki tatlı su ve brahik koşullarını destekler nitelikte olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is a micropaleontological research based mainly on the ostracod fauna in the clastic sediments of Southwest and Southeast of the Thrace basin. The lithological units transgressively exposed on the Paleozoic old basement in the Thrace Basin, which is the area of study, are as follows: Koyunbaba Formation in Eocene (Lutetian), Soğucak Formation (Priabonian), Ceylan Formation (Late Priabonian), Mezardere and its Teslimköy Members, Osmancık and Danişmen Formation and its Taslisekban, Pınarhisar members of the Yenimuhacir Group of Oligocene (Rupelian-Chattian), inadaptable Ergene Formation of Çanakkale Group and Çelebi and Sinanköy Formation in late Miocene (Tortonian/Pannonian-Messinian/Pontian)-early Pliocene, inadaptable Kırcasalih Formation in Pleistocene and overlying current alluvium are observed. In the study area, 11 measured stratigraphic sections and 10 sounding logs were examined and evaluated as lithologically, micropaleontologically and paleoecologically. In the study, Vize distriscts and Poyralı village of Kırklareli Province, Kaynarca Town of Pınarhisar District, the stack of limestone operated by Hisartaş Mining in Pınarhisar District, vicinity of Süloğlu and Lalapaşa districts of Edirne Province and the Eocene-Oligocene aged strata on the Lalapaşa -Edirne road are studied and examined. During the ongoing research, with the expectation of its contribution to the surface geology, micropaleontological (ostracod and micromollusc) evaluation of 6 samples were drilled by the General Directorate of Mineral Research and Exploration, in the vicinity of Meriç district and Küçükdoğanca, Kırkoy and Süleymaniye villages of Uzunköprü, Keşan, Süloğlu, Geçkinli districts of Edirne Province. During the purchases on sounding works, micropaleontological (ostracod and micromollusc) evaluation of 4 samples were drilled by the General Directorate of Mineral Research and Exploration in the vicinity of Çavuşlu, Küçükdoğanca, Yağcılar and Hasbağköy villages of Uzunkoprü, Keşan, Süloğlu, Vize districts of Edirne and Kırklareli Provinces. During the revision of the field studies of the thesis, samples of Ergene Formation were taken from the crevasse and road splits in Sinanköy, a village of Lalapaşa district, which is between Havsa- Uzunkoprü districts of Edirne Province. The petrographical-mineralogical relations of Çelebi and Sinanlı members and particularly the stratigraphical (chronostratigraphic-lithostratigraphic and paleobiogeographic) similarities and differences of the ostracod fauna they contain, have been discussed for the first time, and especially it has been observed that the ostracod genera and species defined in the Sinanlı Member present Paratetis characteristics. In addition, it was determined that, high kaolinite and smectite ratios in the X-ray diffractograms applied to the clay and clayey limestone samples in the Ergene Formation, are supportive for the fresh water and brahic conditions of the late Miocene-Pliocene sediments in the region.