UMTS çekirdek şebeke tasarımı
UMTS core network planning
  1. Tez No: 268347
  2. Yazar: GÖKALP TULUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKTÜL KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde UMTS sistemi için çekirdek şebeke tasarımı anlatılmıştır. Bu amaçla çekirdek şebeke tasarımında kullanılacak devre anahtarlamalı ve paket anahtarlamalı şebekeler ile ATM tabanlı taşıma şebeke teknolojisi ele alınarak incelenmiştir.Bu incelemelerde mobil şebeke evrim aşamaları anlatılarak UMTS şebeke elemanları ve şebeke arayüzleri tanıtılmıştır. Kullanıcı trafik hesaplamaları devre anahtarlamalı ve paket anahtarlamalı şebeke için gösterilmiştir. Çekirdek şebeke planlaması ve boyutlandırmasından bahsedilerek çekirdek şebekede kullanılan protokoller anlatılmıştır.2. nesil haberleşme teknolojileri üzerine kurulacak olan bir şebekede, şebeke maliyetini sınırlı tutabilmek için ATM teknolojisinin hem paket hem devre anahtarlamalı hizmetlerin ortak bir taşıma katmanı üzerinden iletilebilmesini sağlaması ayrıca gelişen teknoloji ile kullanılmaya başlanabilecek IP tabanlı sistemler için uygun bir geçiş teknolojisi olması nedeniyle ATM teknolojisi kullanılmıştır.Çalışmada örnek bir UMTS çekirdek şebekesi tasarlanmıştır. Tasarımda taşıma şebekesi ATM tabanlı seçilmiştir. Tasarım aşamaları ve trafik hesaplamaları adım adım gösterilmiştir. Gerekli düğüm sayıları ve omurga hat sayıları hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, UMTS core network design has been explained. For this reason, circuit switched and packet switched networks which can be used in core networks has been investigated in details. Also ATM based transport network technology investigated in details.In this investigations, mobile network evolutions phases has been described and UMTS network elements and network interfaces have been introduced. Also traffic calculations for both circuit switched and packet switched services have been explained. Planning and dimensioning of core network have been considered and the protocols used in the core network described.In a network which evolved from second generation communication technologies, using a ATM based common transport plane for circuit switched and packet switched services reduce network costs. Also it paves the way of transition to IP based systems.In this thesis, example of UMTS core network has been designed. ATM has been selected as a transport technology in order to design the user plane of the core network. Design phases and traffic calculations have been explained step by step. Required node and backbone trunk numbers have been given as a result of the design.