İran'ın deprem bölgesi olan ''Doğu Azerbaycan'' ilindeki köy evlerinin biçimsel ve yapısal yönlerden irdelenmesi ve ıslahı üzerine bir çalışma
A research on form and structure and seismic improvement of the rural houses in East Azarbaijan, a seismic zone of Iran
  1. Tez No: 268348
  2. Yazar: JALAL SALEK ZAMANKHANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖRÜN ARUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Önemli bir deprem kuşağı üzerinde bulunan İran'ın büyük bir bölümü sismik risk taşımaktadır. Ülkenin deprem haritası ile nüfus dağılım haritası karşılaştırıldığında; nüfusun yoğun olduğu bölgelerin genelde yüksek riskli deprem bölgelerinde yer aldığı görülmektedir. Bu nedenle genellikle İran'da meydana gelen depremler, çok sayıda can kaybı ve ciddi ekonomik kayıplara yol açan afetlere dönüşmüştür. Kırsal bölgelerde binaların çoğunun düşük kaliteli ve depreme dayanıksız yapılar olması, oluşabilecek hasar boyutlarını daha da artırmaktadır. Bu durumda İran'da özellikle kırsal bölgelerdeki konut binalarının depremden etkilenebilirlik riskinin azaltılması konusunda yapılan her çalışma büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada, önemli bir deprem bölgesinde bulunan Doğu Azerbaycan ilindeki kırsal konutların biçimsel ve yapısal özelliklerinin irdelenmesi ve bölgeye uygun, yerel mimari özellikleri dikkate alınarak, kaliteli ve depreme dayanıklı yapım yöntemlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Altı bölümden oluşan bu tez çalışması esas itibariyle kırsal yerleşim alanlarında deprem afetinin azaltılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Most parts of Iran are located on an active seismic belt and exposed to earthquake hazard. Comparison of Iran?s seismic hazard map and population map illustrates that generally populous zones are also high risk seismic zones. For this reason, occurred earthquakes in Iran generally resulted in catastrophic disaster with enormous social and economic losses. Most of the buildings that have poor construction quality and low seismic performance in rural areas suffer severe earthquake damages. Therefore, all studies about seismic vulnerability risk reduction for settlements in Iran, particularly in rural zones, are very important.The aim of this research is to study the form and structure of rural housing in East Azerbaijan province that is also high risk seismic zone and to propose suitable earthquake resistant construction methods which are compatible with local architectural properties. This thesis intends to contribute to the reduction of earthquake disasters in rural settlements.