Orhaniye kışlası tarihsel gelişimi koruma sorunları ve çözüm önerileri
Orhaniye barrack historical evolution conversition problems solution suggestions
  1. Tez No: 268350
  2. Yazar: ESMA ATMACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. GÜL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Askerleri toplu olarak barındıran modern kışla yapılarının ilk örneklerine Osmanlı Devletinde 18. yüzyılda rastlanmaktadır. İstanbul'da 19.yüzyılda inşa edilen ve günümüzde İstanbul Merkez Komutanlığı binası olarak kullanılan Orhaniye Kışlası, tarihsel değeri ve mimari özellikleri nedeni ile korunması ve incelenmesi gereken değerlere sahiptir.Bu çalışmada Orhaniye Kışlasının tarihsel gelişimi, mimari yapısı ve bugünkü durumu; Osmanlı Devleti'nde kışla mimarisinin gelişim süreci ve 19. yüzyıl İstanbul kışlaları ışığında incelenmiştir.Giriş bölümünde, çalışmanın kapsamı, izlenen yöntemler ve elde edilen bulgular hakkında bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde; kışla tanımı, Osmanlı Devleti'nde kışla yapısının gelişim süreci ve Orhaniye Kışlası'nın tarihsel gelişimi Başbakanlık Osmanlı Arşiv belgeleri ve eski haritalar ele alınarak incelenmiştir.Üçüncü bölümde; Orhaniye Kışlası'nın mimari özelikleri incelenmiş; bilimsel ölçme ve belgeleme yöntemleri kullanılarak mevcut durum analizi yapılmış ve rölövesi hazırlanmıştır.Dördüncü bölümde; Orhaniye Kışlası'nın mimari özellikler açısından 19. yüzyıl kışlaları ile karşılaştırılması yapıldı.Beşinci bölümde; yapının, incelenen arşiv belgelerine, eski harita ve fotoğraflarına göre restitüsyon önerisi hazırlanmıştır.Altıncı bölümde; elde edilen veriler doğrultusunda Orhaniye Kışlası'nın bugünkü durumu değerlendirilmiş koruma sorunları ve çözüm önerileri geliştirilmiştir.Son bölümde ise, çalışmanın bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first examples of modern barracks, in which soldiers collectively take shelter, are to be found in the Ottoman Empire in the 18th century. Orhaniye Barrack, which was built in 19th century in İstanbul and today has been used as a central commandery building of Istanbul Centeral Commander, should be conserved and investigated because of its historical importance and architectural features.In this study, historical development, architecture and actual condition of Orhaniye Barrack, and the developmental process of barrack architecture in Ottoman Empire have been analyzed with respect to 19th century barracks of Istanbul.In the introduction part, the scope of work, the methods employed and information about acquired findings have been introduced.In the second chapter, description of barrack, developmental process of structure of barracks in the Ottoman Empire and historical evolution of Orhaniye Barrack have been investigated by considering the documents of Prime Ministry Ottoman Archive and old maps.In the third chapter, architectural features of Orhaniye Barrack has been surveyed, its actual condition has been analyzed by using scientific measurement and documentation methods, and its architecture plan has been prepared.In the fourth chapter, Orhaniye Barrack has been compared to 19th century barracks with regards to its architectural features.In the fifth chapter, restitution of the building has been proposed relying on investigated archive documents, its old maps and photographs.In the sixth chapter, the actual condition of Orhaniye Barrack has been evaluated, conservation problems have been stated and possible solutions have been suggested.In the final chapter, overall evaluation of the work has been submitted.