3. parti lojistik sisteminin incelenmesi, dağıtım ağının optimizasyonu ve bir uygulama
Analysing third party logistic system, distribution network optimization and an example
  1. Tez No: 268357
  2. Yazar: E. GÖZDE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
3. parti lojistik hizmeti veren firmalar, müşteri siparişlerini araçlara atarken ve bu araçları rotalarken doğru kombinasyonlar oluşturduğu takdirde lojistik maliyetlerini önemli ölçüde azaltacaktır. Karşımıza çıkan bu optimizasyon probleminin çözümü, dağıtım planlama süreci için yol gösterici nitelikte olup özellikle günümüz ekonomik koşullarında daha da kritik hale gelmiştir.Çalışmada ele alınan optimizasyon problemi iki aşamalı olarak çözülmüştür. Birinci aşamada siparişlerin araç tiplerine atanması problemi GAMS yazılımı kullanılarak karma tamsayılı programlama metodu ile çözülmüştür. Birinci aşamadan elde edilen çıktılar optimizasyon probleminin ikinci aşamasında girdi olarak kullanılarak araç rotaları belirlenmiştir. İkinci aşamada araç rotalarının belirlenmesi için C# programlama dili ile bir genetik algoritma yazılımı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Third party logistics companies will reduce the significant part of their logistics costs if the right combinations are formed while assigning the customer orders to the vehicles and routing this vehicles. The solution of this optimization problem is a guide for the process of distribution planning, especially in nowadays critical economic circumtances.The optimization problem which is discussing in this study is solved in two stages. At the first stage, the assignment problem which includes assigning the orders to the vehicles, is solved with mixed integer programming by using GAMS. The solution of the first stage is used as an input at the second stage of the problem and at this stage optimal routes are determined for vehicles by developing a genetic algorithm software with C#.