Class hate into sexual hate in Look Back in Anger
Look Back in Anger'de nefret
  1. Tez No: 26836
  2. Yazar: EMEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMİT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
özet Look Back in finger 'de Nefret Emel öztürk îngiliz Edebiyatı Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Yar. Doç. Hami t Çalışkan Ocak, 1993 Bu tezin anacı John Osborne' nın Look Back in Anger adlı oyununda cinsiyete dayalı trollerin önemini incelemektir. Bu inceleme aile bireylerinin savaş öncesinde sahip oldukları sosyal ve kişisel rollere yeniden uyum sağlama çabaları sonucunda ortaya çıkan ^cinsiyet çatışmasını da kapsamaktadır. Oyunun erkek kahramanı toplumun ondan beklediği cinsel ve sosyal rolleri üstlenme çabasındadır. Bu karakter oyunun odak noktasıdır. Uygun bir aile ortamında sınıf ayrımına ilişkin nefretini cinsel nefret olarak yansıtmakta ve kendini kanıtlamak uğruna karısına zarar vermektedir. Böylece bu tez erkeğin baskınlığına ilişkin çelişkinin yanında kadın düşmanlığını ve_ ataerkil yapıyı (ki savaş sonrası“öfkeliler”döneminin bir geçiş dönemi olmasından kaynakl anmakt adı r ) incel emekt edi r. Tezde MLA yazım ve araştırma kuralları izlenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
Abstract Class Hate into Sexual Hate in Look Back in Anger Emel öztürk M. A. In English Literature Advisor: Asst. Prof. Dr. Hami t Çalışkan January, 1993 The purpose of this thesis is to consider John Osborne's Look Back in Anger from the point of view of the function of gender. This involves the playwright's depiction of gender contradiction which results from the need for the family members to re-adjust to the public and private roles they had before the war. In the play the male character's dilemma lies in the fulfilment of expected social and sexual roles. He is the main focus of the play in a domestic setting where he can sublimate his sense of class hatred into sexual hatred. He is allowed enough space and tools to destroy his * feminine' wife in an effort to rediscover his own potency. Thus, this thesis mainly focuses on the question of "virility' along with the play's fundamental mysogynist and patriarchal nature which reflects the sexual hatred of the Angries generation and Osborne's sense of his time as a transition period. MLA style sheet has been followed throughout the thesis. Ill