Zeytin asit yağının süperkritik metanol ortamında esterleştirilmesi
Esterification of olive acid oil by using supercritical methanol
  1. Tez No: 268364
  2. Yazar: ANIL YAPRAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN A. AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Zeytinyağı rafinasyonu sürecinde oluşan yan ürünlerden biri olan ve kütlece %91,67 oranında serbest yağ asidi (FFA), %3,76 oranında sabunlaşmayan madde içeren zeytin asit yağı (ZAY) süperkritik koşullarda metanol kullanılarak yağ asidi metil esterlerine (FAME) dönüştürülmüştür. Deneysel tasarıma dayalı olarak gerçekleşen deneylerde sıcaklık (300-380 ? C), basınç (200-280bar), metanol/ZAY hacimsel oranı (0,7/1,0-1,5/1,0) ve akış hızı (0,4-1,2 mL/dak) parametrelerinin ester dönüşümü üzerindeki etkileri incelenmiş ve sonuçlar ikinci dereceden tam polinomal yaklaşım kullanılarak modellenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre optimum reaksiyon koşulları, 380 ? C, 240bar, 1,12/1,0 metanol/ZAY ve 0,4mL/dak olarak bulunmuştur. Bu koşullarda gerçekleştirilen deney sonucunda, %92,30 metil ester verimi elde edilmiştir. Optimum noktada elde edilen ham biodizelin özellikleri iyileştirilmiş ve %0,09 FFA içeriği ve %96,59 FAME içeriğine ulaşılmıştır. Bu değerlere sahip olan numunenin özellikleri EN 14214 standardı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Olive acid oil, by-product of olive oil refining, containing 91.67 wt% FFA and 3.76 wt% unsaponified fraction was converted to fatty acid methyl esters by using supercritical methanol. By the experiments based on experimental design, the effects of temperature (300-380°C), pressure (200-280bar), volumetric ratio of methanol to acid oil (0.7/1.0-1.5/1.0) and flow rate of the mixture (0.4-1.2 mL/min) on the ester content were investigated. Data were fitted into the second-order polynomial model. It was predicted that the optimum reaction parameters within the experimental ranges would be the temperature of 380 ? C, pressure of 240bar, volumetric ratio of methanol to acid oil of 1.12 and flow rate of 0.4 mL/min. Under these conditions, the crude methyl ester content was found as 92.3%. After refining of the crude biodiesel, 0.09% FFA and 96.59% FAME content was achieved, and properties were compared with the European standard EN 14214.